domek drewniany całoroczny bez pozwolenia

Domki drewniane całoroczne bez pozwolenia – Przepisy 2020

Nie przy wszystkich obiektach, które mogą powstać na Twojej działce, będzie potrzebne pozwolenie na budowę. W niektórych przypadkach wystarczy po prostu zgłoszenie zamiaru budowy i dopełnienie niezbędnych formalności, których w takiej sytuacji jest już dużo mniej. Domy bez pozwolenia cieszą się więc dużą popularnością. Sprawdź, jak zaoszczędzić czas na procedurach budowlanych i wybrać dla siebie najbardziej optymalne rozwiązanie!

Kiedy pozwolenie na budowę nie będzie potrzebne?

Najważniejsze wskazówki znajdziemy w ustawie Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. oraz jej nowelizacjach z 2015 i 2020 r., które jasno wymieniają rodzaje obiektów niewymagających obecnie uzyskania pozwolenia na budowę. W tych przypadkach wystarczy jedynie odpowiednie zgłoszenie budowy. Mowa między innymi o takich obiektach, jak:

  • Wolnostojące mieszkalne budynki jednorodzinne, których obszar oddziaływania w całości mieści się na działce lub działkach, na których zostały wcześniej zaprojektowane;
  • Wolnostojące gospodarcze budynki parterowe, w tym także garaże, różnego rodzaju altany oraz przydomowe ganki i ogrody zimowe o powierzchni zabudowy do 35m2 – tu stawiany jest warunek, że łączna liczba tych obiektów nie może na działce przekraczać dwóch na każde 500m2 powierzchni działki;
  • Wolnostojące budynki parterowe przeznaczone do rekreacji indywidualnej, w znaczeniu obiektów przeznaczonych do okresowego odpoczynku o powierzchni zabudowy do 35m2 – warunek jest taki, że łączna ilość tych obiektów nie może przekraczać jednego na każde 500m2 powierzchni działki.

Kiedy wystarczy zgłoszenie budowy?

W wyżej przedstawionych sytuacjach omówiono warunki, jakie muszą spełnić domy bez pozwolenia. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli zgodnie z Prawem Budowlanym wystarczy nam zgłoszenie budowy, to obliguje nas jeszcze Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Obowiązuje on wszystkich inwestorów niezależnie od tego, czy budują obiekt na podstawie pozwolenia czy też jedynie zgłoszenia. Może się więc okazać, że nie na każdej działce będzie można postawić domek letniskowy lub nawet całoroczny.

Domki drewniane całoroczne bez pozwolenia

Zakładając, że nasze działki nie będą posiadały przeciwskazań do zabudowania, z powodzeniem będziemy mogli postawić na nich przykładowo domki letniskowe bez pozwolenia na budowę, gdy chcemy wykorzystywać je w celach okresowych i rekreacyjnych. Wtedy należy jedynie pamiętać o tym, że tego typu obiekty nie mogą mieć powierzchni większej niż 35m2. Często można przecież spotkać nieduże domki drewniane, udostępniane turystom w najczęściej odwiedzanych miejscach wypoczynkowo-rekreacyjnych.

Zdecydowanie najczęściej zależy nam jednak na tym, aby na własnych działkach postawić domki całoroczne – bez pozwolenia, w których komfortowo, wygodnie i bezproblemowo będziemy mogli mieszkać przez cały rok. I jeśli tylko spełnimy warunek, że budowany obiekt nie będzie oddziaływał na sąsiednie działki, spokojnie możemy zdecydować się na budowę nieruchomości całorocznej. Bardzo chętnie wybieranym rozwiązaniem są tutaj szczególnie domki drewniane całoroczne – bez pozwolenia, ze względu na szybszy i tańszy czas budowy.

W przypadku dalszych pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Share this post