wentylacja mechaniczna dom szkieletowy

Wentylacja mechaniczna w domu szkieletowym- czy to rozwiązanie sprawdza się w praktyce?

Wentylacja mechaniczna to jeden z najnowocześniejszych sposobów dostosowywania temperatury powietrza wewnątrz budynku mieszkalnego. Oczywistą kwestią jest to, że jak najbardziej sprawdza się ona w budynkach murowanych, co jednak z budownictwem szkieletowym? W przypadku domów z drewna przede wszystkim kluczowe jest to, aby zastosowany system grzewczy nie doprowadzał do zawilgocenia drewnianej konstrukcji – to wilgoć bowiem jest największym zagrożeniem dla trwałości takich domów. W takiej sytuacji wentylacja mechaniczna jest tak naprawdę jednym z najlepszych możliwych rozwiązań, gdyż zapewnia skuteczny przepływ powietrza w budynku. Znacznie większym zagrożeniem w domach szkieletowych jest taki system cieplny, który w ogóle nie zapewnia wymiany powietrza, co doprowadza do gromadzenia się wilgoci.

Wentylacja mechaniczna w domu szkieletowym – czy to dobre rozwiązanie? Jak najbardziej!

Zdecydowanie najlepsze efekty i największe korzyści z wentylacji mechanicznej można czerpać w budynkach, które są pasywne lub też energooszczędne. Zadaniem wentylacji będzie dogrzewanie pomieszczeń zimą i ochrona przed utratą ciepła, tymczasem latem będzie ona zabezpieczała pomieszczenia przed przegrzaniem.

Z praktycznego punktu widzenia, najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie wentylacji mechanicznej już na etapie projektowym domu szkieletowego tak, aby uwzględnić jej elementy w szkielecie budynku oraz aby znalazła ona swoje miejsce wraz z innymi instalacjami. Tak naprawdę jednak jej montaż w domach szkieletowych przebiega w sposób bardzo zbliżony do tego, jak wygląda to w domach, które zostały wzniesione w technologii murowanej.

Zalety zastosowania wentylacji mechanicznej w domu kanadyjskim

  • Czyste powietrze — jedną z największych zalet jest możliwość oddychania wewnątrz budynku powietrzem czystym, całkowicie pozbawionym grzybów, wirusów, pleśni. Wymiana zużytego powietrza na nowe i wykorzystanie wbudowanych do systemu filtrów poprawia jakość życia w budynku, zmniejsza też ryzyko infekcji, jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików.
  • Oszczędność — wentylacja grawitacyjna pozwala uczynić dom energooszczędny jeszcze tańszym w utrzymaniu i samowystarczalnym. System nie wymaga wiele od użytkownika, a skutecznie pozwala dostosowywać temperaturę wewnątrz do potrzeb domowników. Szacuje się, że wentylacja mechaniczna w domu kanadyjskim może zmniejszyć koszty jego utrzymania nawet o 1/3, głównie ze względu na oczywistą oszczędność w ogrzewaniu. Przy odpowiednio wykonanym domu kanadyjskim koszty inwestycji w wentylację mechaniczną mogą się zwrócić już po około 10 latach użytkowania.
  • Ograniczenie zużycia mediów — jeśli tylko zdecydujemy się na naprawdę wysokiej klasy wentylację mechaniczną o dużej sprawności oraz wydajności, możliwe będzie ograniczenie do minimum zużycia mediów, do czego dąży się w przypadku domów szkieletowych.
  • Wygoda, automatyzacja, komfort użytkowania — ogromną zaletą wentylacji mechanicznej jest prostota użytkowania systemu i łatwe nim sterowanie. System pozwala na wgląd we wszystkie zainstalowane czujniki temperatury tak, aby móc jeszcze precyzyjniej dostosowywać ją do swoich potrzeb. System można też zaprogramować zgodnie z pożądanym przez użytkowników harmonogramem, można go też bardzo często połączyć z systemami zarządzania budynkiem. Można więc czerpać maksimum korzyści z faktu posiadania nowoczesnego, energooszczędnego domu z drewna, w którym zawsze panuje idealna temperatura i jakość powietrza.

Share this post