elewacja w domu szkieletowym

Jaka elewacja w domu szkieletowym?

Elewacja w domu szkieletowym może, ale nie musi być drewniana. Do dyspozycji inwestorów jest cała masa zróżnicowanych rozwiązań, wśród których polecane są zarówno szalówka, jak i też otynkowanie czy obmurówkę. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom poszczególnych rozwiązań, co ułatwi wybór tego najlepszego.

Elewacja w domu szkieletowym z desek

Jeżeli chcesz, aby Twój dom szkieletowy prezentował się naturalnie, możesz postawić na klasyczną szalówkę, do której wykonania wykorzystuje się deski świerkowe, sosnowe lub modrzewiowe. Przybija się je do drewnianego rusztu nośnego, który mocowany jest na poszyciu z płyt OSB oraz ścianach.

Takie rozwiązanie nie jest czasochłonne, a montaż elewacji nie jest skomplikowany. Deski prezentują się pięknie, a wykończone lakierem, impregnatem lub farbą pozostają odporne na czynniki zewnętrzne przez wiele lat.

Tynkowane ściany w domu elewacyjnym? To możliwe!

Otynkowanie to często wybierana opcja w przypadku domów kanadyjskich, ponieważ zapewnia doskonałą izolacyjność akustyczną i wieloletnią trwałość, a także prezentuje się niezwykle efektownie, często do złudzenia przypominając dom murowany. Warto jednak pamiętać, by podłoże pod tynk było sztywne i bardzo wytrzymałe – do prac montażowych należy więc zatrudnić doświadczonych specjalistów.

Decydując się na tynk, możesz łatwo odnowić swoją elewację w przyszłości – wystarczy tylko pomalować ściany i dom będzie wyglądał jak nowy.

Obmurówka z cegieł, czyli ponadprzeciętna trwałość

Jeżeli zależy Ci na bardzo trwałej elewacji, która jest odporna na czynniki zewnętrzne, różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a także działanie ognia, postaw na cegły klinkierowane albo licowe. Takie rozwiązania wymaga szerokiego fundamentu, a także odpowiedniej zaprawy. Prace są też czasochłonne i wymagają specjalistycznej wiedzy, dlatego nie warto podejmować się ich samodzielnie.

Jeżeli jednak masz dużo czasu i nie obawiasz się wysokiego stopnia skomplikowania prac, elewacja murowana to ciekawe rozwiązanie – również w przypadku domów szkieletowych.

Inne rodzaje elewacji w domu szkieletowym

Oczywiście opisane wyżej rozwiązania to nie wszystkie, które sprawdzą się w domach kanadyjskich. Ciekawymi opcjami dla inwestorów są także:

  • specjalne panele PVC dedykowane domom szkieletowym – są lekkie, odporne na wilgoć oraz bardzo łatwe w czyszczeniu, a ich wygląd może zostać dostosowany w stu procentach do Twoich potrzeb;
  • BSO, a więc bezspoinowy system ociepleń, który zapewnia bardzo dobrą izolacyjność cieplną, a swoim wyglądem do złudzenia przypomina ściany murowane;
  • betonowe kształtki, które układa się łatwo i szybko – są niezwykle trwałe, a do tego nie wymagają żadnych procesów konserwacyjnych w przyszłości.

Możliwości, jak widzisz, jest bardzo dużo. Które rozwiązanie wybrać? Wszystko zależy od rodzaju konstrukcji, budżetu oraz efektu, jaki chcesz uzyskać. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu – pomożemy Ci wybrać elewację, która w stu procentach spełni Twoje oczekiwania!

Share this post