dom segmentowy systemowy

Czym są domy segmentowe?

Domy segmentowe nazywane też systemowymi to nowoczesny sposób wznoszenia budynków. Powstają one z gotowych prefabrykowanych części, dzięki czemu wznoszone są o wiele szybciej niż domy budowane tradycyjnymi metodami. Zamawiając dom składany, inwestor może zdecydować się na budynek w stanie surowym, zamkniętym, deweloperskim lub pod klucz.

Nim powstanie dom, najpierw w zakładzie produkcyjnym muszą powstać jego części – prefabrykaty, czyli półprodukty takie jak ściany, stropy oraz inne większe elementy budynku, które przygotowywane są według projektu, a następnie na placu budowy łączone w całość. Dzięki temu gotowe domy kanadyjskie powstają w ciągu zaledwie kilku dni.

Cennik prefabrykatów jest zależny od metody ich wytworzenia, jakości materiałów oraz ostatecznego efektu. Istnieje kilka metod produkcji prefabrykatów.

Elementy, które składają się z drewnianej lub stalowej ramy zabudowywanej płytami konstrukcyjnymi, powstają w ramach tak zwanej prefabrykacji otwartej.

Bardziej zaawansowana prefabrykacja zamknięta polega na wypełnieniu ramy materiałem termoizolacyjnym i dźwiękoszczelnym oraz wykończeniu od wewnątrz płytami gipsowo-kartonowymi a od zewnątrz warstwą elewacyjną. W tym przypadku często jeszcze w fabryce wykonywane są elementy instalacji, a także stolarka okienno-drzwiowa.

Istnieje też możliwość stworzenia całych – niewielkich domów lub przestrzennych, dużych części domów – modułów. W tym przypadku można złożyć cały dom, używając do tego zaledwie kilku takich dużych elementów. Ten rodzaj prefabrykacji nazywany jest modułową.

Domy systemowe podobnie jak tradycyjne mogą się od siebie znacząco różnić. Inwestor może zdecydować się na budynek według gotowego, istniejącego projektu, wprowadzić własne zmiany lub zlecić wykonanie konceptu od podstaw. Ostateczna cena domu będzie zależało od wybranego rozwiązania. Po ustaleniu jak ma wyglądać dom, dokumentacja jest przekazywana do zakładu produkcyjnego, który wykonuje poszczególne elementy przyszłego budynku. Ogromną zaletą domów segmentowych jest duża dowolność projektów, która pozwala na realizację wizji Inwestora i maksymalne dostosowanie budynku do potrzeb jego przyszłych mieszkańców.

Nim prefabrykaty trafią na plac budowy, muszą na nim powstać fundamenty. Podwaliny są niezwykle istotną częścią drewnianych domów segmentowych. Fundamentom domów szkieletowych poświęciliśmy odrębny wpis na blogu. Jeśli podwaliny są gotowe, taki dom składany może powstać w przeciągu dwóch – czterech dni od momentu dostarczenia prefabrykatów na plac budowy. Technologia wznoszenia domów tego typu sprawia, że ich budowa możliwa jest także zimą.

Ze względu na krótki czas powstawania ten rodzaj domów doceniają szczególnie osoby, które nie mają czasu lub chęci na wielomiesięczne doglądanie budowy. Jest to też doskonałe rozwiązanie dla osób, które z tych czy innych powodów muszą lub chcą w krótkim czasie wprowadzić się do nowego domu. Domy segmentowe sprawdzają się zarówno jako stałe lokum, jak i domki letniskowe.

Budynki systemowe na każdym etapie ich tworzenia poddawane są surowej kontroli, dzięki czemu powstają solidne domy, które objęte są gwarancją.

Share this post