budowa domu szkieletowego 2

Jak powstała firma DREWDOM-Met

Firma Drewdom-Met sięga początku 1991 roku. Powstało wówczas małe przedsiębiorstwo F.P.H.U Drewdom-Mętel, której założycielem był mgr inż. Wojciech Mętel.

Na bazie własnych doświadczeń, zainteresowań stworzył swoje małe przedsiębiorstwo zajmujące się budową domów w technologii lekkiego szkieletu drewnianego.

Z biegiem lat firma wybudowała kilkaset domów szkieletowych. Pozwoliło to zdobyć dużą wiedzę połączoną z praktyką. Początki firmy Drewdom-Mętel to początki rozwoju budownictwa szkieletowego w Polsce. Byliśmy w tym okresie świadkami wzrostów i upadków zainteresowania ludzi tego typu budownictwem. Wówczas, trudno było tworzyć coś i budować nie mając żadnych danych technicznych.

Pogłębiając swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych szkoleniach, wykładach a także zagłębiając się w fachową literaturę, równocześnie podnosząc kwalifikacje ekip wykonujących szkieletowe domy z drewna w ciągu 25 lat poprzedni właściciel firmy Drewdom-Met doszedł do perfekcji w wykonywaniu domów w systemie kanadyjskim. Początki prowadzenia firmy wspominam jako ciężkie i trudne. Ogromna praca, zaangażowanie i upór pozwoliło na pewną pozycję na rynku. Każdy z nas myśli, przecież to takie proste. Niestety to nie tak. Ja, po kilku latach kontynuując jego pracę z wielką pokorą stwierdzam, że należy mieć wiedzę, a przede wszystkim wykonywać pracę dokładnie i starannie stosując przy tym materiały o odpowiedniej jakości. Nie zawsze projekty, wykonane przez architektów zwracały uwagę na newralgiczne miejsca konstrukcji, przez co wykonawcy musieli posiadać umiejętność wychwycenia i rozwiązania konstrukcji w takich miejscach. Nie raz wymagało to spotkania kilku osób i przeprowadzenia wielu obliczeń wytrzymałościowych.

Wiedza i doświadczenie, które pozostały po Panu Mętlu uważam za bezcenne, ponieważ są oparte przede wszystkim na bazie doświadczeń i współpracy ówczesnego architekta i konstruktora z którym wówczas współpracował. Dzisiaj jestem dumna, iż mogę kontynuować prowadzenie firmy o tak nietypowej profesji w szczególności dla kobiety.

Nie ukrywam tego, iż jako ówczesna żona Pana Wojciecha Mętel czynnie uczestniczyłam w życiu firmy. Bywałam na budowach oraz w wykończonych już domach drewnianych, które zostały wykonane perfekcyjnie, stosując się do panujących wymogów oraz w oparciu o lata doświadczeń. Miałam okazje również widzieć domy szkieletowe wykonane w sposób wadliwy, o których opinie, pomoc i podpowiedź jak naprawić powstałe błędy często proszono mojego męża. Zazwyczaj było to nieprawidłowe wykonanie konstrukcji szkieletu domu drewnianego, akustyki w budynków drewnianych, wilgoci w domach drewnianych, braku lub pomyłek w zastosowaniu pewnych koniecznych materiałów, które miały kluczowe znaczenie w pozyskaniu żywotności i energooszczędności budynku drewnianego.
Nie ukrywam, iż budowanie szkieletowych domów z drewna było wielką pasja mojego męża. Hasłem przewodnim było i zostało do dzisiaj: DOMY Z DREWNA TO RZECZ PEWNA!

Share this post