domy szkieletowe energooszczędne

Czy szkieletowy dom z drewna jest domem energooszczędnym?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, dom wykonany w technologii szkieletowej drewnianej może być domem energooszczędnym, lecz tak jak każdy inny dom energooszczędny wykonany w innej technologii musi spełniać wymagania domu energooszczędnego.
Nowopowstałe domy często błędnie nazywane są domami energooszczędnymi, pomimo że w trakcie projektowania i budowy stosowano się do aktualnych wymagań zawartych prawie budowalnym. Oczywiście, można powiedzieć, że nowopowstające domy z roku na rok są domami coraz cieplejszymi, narzucane są coraz lepsze współczynniki cieplne jednak stosowanie się do tego nadal nie czyni domu energooszczędnym.

Zatem jaki musi być dom by móc powiedzieć o nim, że jest domem energooszczędnym?

Zamiar budowy domu energooszczędnego zaczyna się już na etapie projektowania, gdzie architekt musi zwrócić uwagę na wiele elementów, które wpływają na zużycie energii użytkowej naszego przyszłego domu.

Jedną z pierwszych zasad jest zaprojektowanie domu o prostej bryle, zwartym kształcie, często zbliżonego do sześcianu. Skomplikowana bryła domu powoduje zwiększenie strat ciepła poprzez przenikanie. Tutaj można też zauważyć, że również wykonanie domu o skomplikowanej bryle będzie kosztować nas więcej, pomimo tego, że powierzchnia i ilość materiału będzie taka sama jak w domu o prostej bryle.

Kolejną zasadą jest usytuowanie budynku na działce. Może się wydawać, że to nie ma żadnego wpływu, jednak projektując dom energooszczędny jak i pasywny zwracamy uwagę na to by wykorzystać nawet najmniejsze możliwości ograniczenia energii użytkowej, stąd bierzemy pod uwagę jak słońce będzie padać na nasz dom. Dom umiejscawiamy na działce tak by wykorzystać jak najwięcej zysków ciepła od słońca przez okna. Niby nie wiele ale pamiętamy, że zwracamy uwagę na każdą możliwą oszczędność.

nasłonecznienie energooszczędnego domu z drewna

Znamy już bryłę naszego domu, wiemy, że dom ustawimy w tej nasłonecznionej części działki więc teraz musimy skupić się na odpowiednim rozmieszczeniu pomieszczeń. Są pewne niepisane zasady, do których możemy spróbować się stosować, lecz jak wiemy nie zawsze jest to możliwe. A więc:

  • Pomieszczenia wymagające wyższych temperatur staramy się zlokalizować na środku domu, nie zawsze się da jednak patrząc na to ilość ciepła dobrze jakby nie uciekało ono przez ścianę zewnętrzną a przez działowe do innych pomieszczeń
  • Pokoje sypialne raczej staramy się umieścić od wschodniej i zachodniej,
  • Pokoje dzienne, jadalnia oraz ewentualne pomieszczenia biurowe w domu powinno się lokować od strony południowej,
  • Pomieszczenia gospodarcze, korytarze, przedpokoje oraz garderoby umiejscawiamy od strony północnej.

W trakcie projektowania domu energooszczędnego należy pamiętać o stworzeniu stref buforowych. I teraz zadajemy sobie kolejne pytanie co to takiego?

Strefa buforowa to nic innego jak pomieszczenie przechodnie, nieogrzewane o konstrukcji samonośnej. Strefą buforową może być np. wiatrołap, garaż, czyli miejsca, przez które wchodzimy do domu. Powinny być nieogrzewane, oraz przekrój ścian na tyle ile to jest możliwe powinien być taki jak przekrój ścian zewnętrznych naszego budynku.

Wentylacja w energooszczędnym domu drewnianym

Mając układ pomieszczeń możemy przejść do zaprojektowania wentylacji tych pomieszczeń. Nieodłącznym elementem domu energooszczędnego jest wentylacja mechaniczna. Na temat wentylacji mechanicznych czy rekuperacji nie będziemy się rozpisywać, ponieważ tutaj najdokładniejszych informacji dowiemy się od firm, które zajmują się sprzedażą oraz montażem tego typu sprzętów. W przypadku szczelnej stolarki okiennej wymagane jest zastosowanie nawiewników w oknie lub ścianie.

Czy przy wykonywaniu instalacji zwracamy na coś uwagę? Czy to ma jakiś wpływ na energooszczędność naszego budynku? Oczywiście, że tak. Instalacje projektujemy tak by droga przepływu ciepła była jak najkrótsza. Staramy się instalację prowadzić tak by odbiorniki ciepła korzystały ze wspólnych pionów, im jest ich mniej tym lepiej, ponieważ ograniczamy miejsca strat ciepła.

Pamiętajmy o ociepleniu!

Wiadomo, ocieplenie ściany jest odpowiednio dobrane i przeliczone by uzyskać dom energooszczędny, tutaj już projektant musi zwrócić uwagę na liczby i wymagania dla domu energooszczędnego, ale mówiąc: pamiętajmy o ociepleniu mieliśmy na myśli ocieplenie miejsc, o których się zapomina, których nie widać, na które możemy nie zwrócić uwagi, które często są pomijane. Jakie to miejsca? Np. fundament, tak warto ocieplić fundament, płytę fundamentową, strop piwnicy. Pamiętajmy o odpowiednim dociepleniu ścianek kolankowych, o odpowiedniej ilości wełny w konstrukcji dachu oraz wykonaniu konstrukcji pod płyty GK, gdzie wełnę kładziemy w prostopadle do układanej wcześniej między krokwiami.

Zanim przejdziemy do porady na co dodatkowo zwracamy uwagę w domach energooszczędnych wykonanych w technologii szkieletowej drewnianej to zwrócę uwagę na duże przeszklenia, które latem mogą powodować nadmierne nagrzewanie się budynku, dlatego warto wtedy zaprojektować wystające elementy, zacieniające dane okna, mogą to być również markizy, okiennice czy rolety zewnętrzne, które będą bardzo dobrze się tutaj sprawdzały.

Czy roślinność wokół domu może nam również w czymś pomóc?

drzewa wokół domu

Zasadzenie od strony południowej drzew liściastych, może dać efekt naturalnego zacienienia latem; zimą po zgubieniu liści drzewa nie ograniczają dostępu promieniowania słonecznego; od strony północnej budynku powinny się znaleźć drzewa iglaste lub bluszcze dające zawsze osłonięcie od wiatru

Wpis miał być, krótki i treściwy jednak czy o energooszczędności, temacie, na który szuka się pełno informacji i zawsze jest ich niewystarczająco dla nas można stworzyć krótki wpis? Otóż byłoby to bez sensu, napisać coś co nic nie wnosi. Jednak dla osób, bardziej zainteresowanych staramy się to napisać w sposób przyjazny i ciekawy dla przeczytania, stąd mam nadzieje, że Państwo doczytali do tego momentu i przeczytają na co zwrócić uwagę dodatkowo w domu szkieletowym.

Energooszczędność w domu szkieletowym – postaw na jakość!

Dom w technologii szkieletowej drewnianej tak jak pisaliśmy również można wykonać w sposób energooszczędny. Pomijając zasady projektowania domu energooszczędnego musimy zwracać uwagę na materiały, tutaj musimy wiedzieć, że nie zawsze dużo znaczy lepiej. Nie zawsze więcej wełny to lepiej, zwróćmy uwagę w pierwszej kolejności na jakość wełny, na współczynnik cieplny wełny co ma duże znaczenie w domu energooszczędnym a później na odpowiednią ilością. Musimy jeszcze raz podkreślić, w każdym materiale zwracamy uwagę na JAKOŚĆ, co przy wielu budowach może schodzić na drugi plan, może ilość i cena zaślepić jakość, która ma tutaj dominujące znaczenie. Wełna tutaj posłużyła za przykład ale musimy zwracać na jakość każdego materiału, nawet taśmy, którą sklejamy folie ze sobą, z oknami. Nie zwrócimy uwagi na odpowiednią taśmę do oklejania okien to już traci ważna cechę szczelność, już stworzymy miejsce przyszłych mostków termicznych.

Zwracamy uwagę na jakość każdego materiału to nie możemy zapomnieć o zwróceniu uwagi na JAKOŚĆ WYKONANIA, bez której nawet najlepszy materiał może nie dać oczekiwanych efektów. Nie jesteśmy w stanie opisać w artykule jak ktoś ma coś zrobić, ale zawsze można zadzwonić i chętnie pomożemy i doradzimy, ponieważ zależy nam na wizerunku wszystkich domów szkieletowych a nie tylko tych budowanych przez nas.

Jakość wykonania to np. szczelne oklejanie foli, stworzenie ciągłości paroizolacji w całym budynku, nie pomijając ani jednego miejsca, odpowiednie układanie wełny w ścianach, a nie upychanie jej w ścianach – to jest jakość wykonania, pod którą można się podpisać. Dzięki jakości wykonania mamy dom energooszczędny na lata, a nie dopóki źle docięta wełna się osunie w ścianie czy napotkamy na jakąkolwiek inną usterką spowodowaną niedokładnością.
Ważnym wnioskiem jest tutaj szukanie wykonawcy, który zapewni jakość w materiałach oraz wykonaniu, będzie opierał swoje porady na doświadczeniu oraz wiedzy.

Po przeczytaniu tego artykułu zadajemy sobie pytanie:

Czy stosując się do powyższych zasad projektowania, jakości materiałów oraz jakości wykonania mój dom będzie domem energooszczędnym?

Otóż jeszcze nie, ważne są zasady, ale trzeba to poprzeć obliczeniami.

obliczenia w energooszczędnym domu

Dom energooszczędnym musi posiadać odpowiedni wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło E, który informuje ile energii potrzeba do ogrzania jednego m2 powierzchni w ciągu roku. Dla budynku spełniającego polskie normy współczynnik E wynosi 120-180 kWh/(m2∙rok), natomiast o domu energooszczędnym można mówić, gdy wspomniany współczynnik nie przekracza 80 kWh/(m2∙rok). Kolejną ważną wielkością opisującą straty ciepła do otoczenia i pozwalającą określić ilość energii przenikającej przez przegrodę cieplną jest współczynnik przenikania ciepła U [W/(m2∙K)]. Współczynnik U dla ścian zewnętrznych budynku energooszczędnego nie powinien przekraczać 0,2 W/(m2∙rok).

Dlaczego zatem ustawiamy łazienkę na środku domu, wykonujemy pomieszczenia czy strefy buforowe jak i tak musimy obliczyć współczynnik cieplny ściany?

Otóż na dom energooszczędny składa się wszystko to co opisaliśmy, dzięki zastosowaniu odpowiednich zasad przy projektowaniu już obniżamy zapotrzebowanie energii użytkowej, poprzez minimalizowanie strat ciepła, do tego stosujemy odpowiednie materiały, o odpowiednich parametrach oraz ilości, czyli materiały, o których mówimy, że są wymaganej jakości oraz dodajemy potrzebną ilość pracy również o odpowiedniej jakości wykonania.
To wszystko wykonujemy w oparciu o obliczenia, które również określają przekrój wszystkich przegród, parametry okien i drzwi jakie zastosujemy w naszym domu.

Projektując dom zgodnie z artykułem, stosując się do wymagań i współczynników wybudujemy dom, który będzie można nazywać domem energooszczędnym. Oczywiście każda osoba projektująca dom, stosując się do tych zasad, ale bez szczególnego zwracania uwagi na współczynniki cieplne ścian czy zużycia energii użytkowej będzie obniżał koszty eksploatacji swojego przyszłego wymarzonego domu.

Masz więcej pytań odnośnie energooszczędnych domów drewnianych? Zadzwoń lub napisz!

Dowiedz się również jaki jest koszt budowy domu drewnianego?

Share this post