Jakie drewno na dom szkieletowy

Jakie drewno na dom szkieletowy?

Domy szkieletowe nie bez powodu cieszą się w naszym kraju rosnącym zainteresowaniem inwestorów. Są niezwykle trwałe i piękne, zapewniają doskonałe warunki do życia, a ich wznoszenie jest tańsze i mniej czasochłonne niż w przypadku tradycyjnych technologii. Aby jednak cieszyć się wymienionymi korzyściami, dom szkieletowy powinien zostać zbudowany z odpowiedniego drewna. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Drewno o odpowiedniej klasie wytrzymałościowa to podstawa!

Aby dom szkieletowy był trwały i funkcjonalny na przestrzeni wielu lat, do jego budowy powinno być stosowane drewno konstrukcyjne. W naszej firmie korzystamy z takiego, które oznaczone jest klasą wytrzymałościową C24. Co to oznacza?

Otóż takie drewno jest czterostronnie strugane i suszone komorowo według normy PN-EN338, co sprawia, że zyskuje ono odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Co więcej, taki materiał można łatwo prefabrykować i tym samym wykorzystywać do tworzenia rozmaitych elementów konstrukcyjnych, czego efektem będzie taka sama funkcjonalność obiektu, jak w przypadku domu murowanego.

Do produkcji drewna konstrukcyjnego stosuje się przede wszystkim gatunki iglaste (zwłaszcza świerk), które – po odpowiednim osuszeniu – posiadają wilgotność wynoszącą 16-18%.

Drewno suszone komorowo, czyli trwałość na lata

Drewno na dom szkieletowy powinno posiadać odpowiednią wilgotność – najlepiej nieprzekraczającą 18-19%. Dlatego nie osusza się go na powietrzu, ale przy wykorzystaniu specjalnej metody – suszenia komorowego.

Pozwala ono nie tylko osiągnąć odpowiednią wilgotność, ale również pozbyć się wszelkiego rodzaju zarodników grzybów pleśniowych czy jaj lub larw owadów. Suszenie komorowe odbywa się w temperaturze około 60°C, co eliminuje wszelkie potencjalne zagrożenia.

To jednak nie wszystko. Dzięki tej metodzie możliwe jest pozbawienie drewna naprężeń wewnętrznych, w wyniku czego wszystkie elementy nie będą odkształcać się w przyszłości i pozostaną trwałe oraz funkcjonalne na przestrzeni wielu lat. Możesz mieć pewność, że ściany wykonane z tak przygotowanego drewna będą równe, a znajdująca się w nich żywica wyschnie i nie będzie ryzyka jej wyciekania.

Impregnacja drewna konstrukcyjnego

Drewno konstrukcyjne C24, które wykorzystujemy do budowy domów szkieletowych, nie musi być impregnowane przez inwestora. Już na etapie przygotowania zostaje ono zabezpieczone przez czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć, szkodliwa działalność owadów, a nawet ogień. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twój wymarzony dom pozostanie funkcjonalny na lata.

Kluczową kwestią w zakresie budowy obiektów w technologii szkieletowej jest także odpowiednie ocieplenie drewnianych elementów. Aby osiągnąć cel, stosujemy najlepsze rozwiązania – dzięki temu nasze domy są energooszczędne, a do tego mogą być przybudowywane w przyszłości, co daje inwestorom niemal nieograniczone możliwości.

Chcesz wiedzieć więcej lub rozpocząć budowę swojego wymarzonego domu w technologii szkieletowej? Skontaktuj się ze specjalistami firmy Drewdom!

Share this post