dom szkieletowy

Fundament pod dom szkieletowy

Solidna podstawa to warunek trwałości i bezpieczeństwa każdego budynku – drewniane domy nie są pod tym względem wyjątkiem. Jednak budynki szkieletowe są lżejsze od murowanych, co daje większe możliwości w zakresie techniki wykonania podwalin. Fundament pod dom szkieletowy może mieć postać łatwy lub płyty fundamentowej. Po wykonaniu posadowienia ważne jest też odpowiednie zakotwienie budynku.

Ława fundamentowa pod dom szkieletowy

Ławy fundamentowe to jedna z najpopularniejszych metod posadowienia domów jednorodzinnych. Dzięki niej obciążenie budynku przenoszone jest ze ścian fundamentowych na grunt. Ławy wykonuje się dla każdej ściany nośnej i wewnętrznej domu. Budowę takiego fundamentu rozpoczyna się od wykonania „chudego betonu”, czyli warstwy podkładowo-wyrównującej, na której następnie wylewany jest beton.

Ławę fundamentową można wykonać na poprzez wylanie betonu bezpośrednio w grunt lub w deskowanie. Dla zwiększenia wytrzymałości na rozciąganie łatwy zbrojone są stalowymi gładkimi lub żebrowanymi prętami. Zbrojenie nie jest koniecznym elementem ławy. Jeśli konstrukcja budynku jest lekka, można zrezygnować ze zbrojenia fundamentów.

Szerokość i wysokość ławy zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest obciążenie fundamentu – im większy i cięższy budynek, tym szersze muszą być fundamenty. Ławy zbrojone zawsze będą węższe niż konstrukcje bez stalowych prętów. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na wysokość i szerokość łatwy jest jakość podłoża. Niska jakość podłoża i jego wilgotność często wymusza stosowanie wyższych i grubszych ław fundamentowych. Podwaliny tego typu muszą być posadowione głębiej niż granica przymarzania terenu, która w zależności od regionu Polski może wynosić od 0,8 do 1,2 metra. Ławy pod dom szkieletowy są z reguły o wiele niższe i węższe niż pod budynki murowane, ponieważ nie muszą przenosić tak dużych obciążeń.

Płyta fundamentowa

Inną możliwością jest posadowienie domu szkieletowego na płycie fundamentowej. Sprawdzi się ona zwłaszcza na gruntach o słabej nośności oraz w przypadku niewielkich budynków. Wykonanie jednej płyty pod całym budynkiem jest łatwiejsze i mniej czasochłonne niż tworzenie oddzielnych ław dla każdej ściany.

Takie rozwiązanie jest też korzystne w przypadku słabej nośności gruntu. Po zdjęciu wierzchniej warstwy humusu z podłoża wykonywana jest warstwa stabilizująco-drenażowa ze żwiru lub grubego piasku, na którą wylewana jest płyta podkładowa. Kolejny krok to wykonanie zbrojenia i na koniec zabetonowanie całej konstrukcji.

Posadowienie płyty fundamentowej wymaga znacznie mniej pracy, co sprawia, że jej wykonanie jest znacznie szybsze. Płytę fundamentową można wykonać powyżej granicy przymarzania. Ten rodzaj podwaliny sprawdza się na gruntach o słabej nośności. W przypadku płyty obciążenie jest rozłożone równomiernie na całej płycie, więc nie ma konieczności tworzenia fundamentów pośrednich.

Kotwienie domu szkieletowego

Po wykonaniu fundamentów kolejnym istotnym krokiem jest kotwienie. Prawidłowe przymocowanie ścian do fundamentów ma ogromne znacznie dla nośności budynku, zapobiega przesunięciu, obróceniu, czy poderwaniu konstrukcji.

Przed przesunięciem konstrukcji chronią odpowiednio zamontowane kotwy mechaniczne lub chemiczne. Łączą one od góry drewnianą konstrukcję z podwaliną. Ten sposób sprawdza się w przypadku ścian budowanych od zera oraz prefabrykowanych konstrukcji szkieletowych. Do kotwienia prefabrykowanych ścian „zamkniętych” wykorzystuje się kątownikami. Należy przymocować je do fundamentu oraz ścian budynku.

Poderwaniu lub obróceniu konstrukcji bądź jej części zapobiegają złącza kotwiące — mocowania wyglądem przypominające kątowniki. Złącza zostały zaprojektowane tak, by przenosiły na kotwę duże siły podrywające. Poziome ramię należy przymocować do fundamentu za pomocą kotew mechanicznych lub chemicznych. Pionowa część wyposażona jest w dużą liczbę otworów na gwoździe, dzięki którym złącze mocowane jest do drewnianej konstrukcji.

Prawidłowo wykonane fundamenty oraz kotwienie są gwarancją solidnej konstrukcji domu szkieletowego.

Share this post