ocieplenie domu

Jaka grubość ocieplenia na domu szkieletowym?

Drewniane domy szkieletowe to rodzaj domów zbudowanych z drewnianej ramy. Były najpopularniejszym typem domów w Ameryce Północnej i Europie w XVIII i XIX wieku. Obecnie drewniane ramy, które służą za główną konstrukcje tego typu budowli, wracają do łask i są one coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie. Drewniane domy szkieletowe dzięki innowacyjnym rozwiązaniom wprowadzonym w obecnie wykorzystywane metody budowania domu, posiadają wiele zalet, dzięki którym możemy zbudować nasz projekt w niezwykle krótkim czasie i stosunkowo niskiej cenie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zalet drewnianych domów szkieletowych lub szukasz odpowiedzi na pytania takie jak np. jaka grubość ocieplenia na domu szkieletowym będzie odpowiednia, przeczytaj poniższy artykuł, w którym znajdziesz niezbędne informacje na temat budowy drewnianego domu szkieletowego!

Charakterystyka drewnianych domów szkieletowych

Budowa drewnianych domów szkieletowych opiera się na trzech systemach, które różnią się od siebie przede wszystkim wykonaniem szkieletu danej konstrukcji oraz układem ścian zewnętrznych. Ze względu na te różnice wyróżniamy:

  • System kanadyjski – w tym systemie konstrukcja stworzona jest z drewnianych elementów o grubości 3,8 centymetra. Ściany zewnętrzne wykonane z drewna litego o szerokości 1,4 centymetra posiadają wypełnienie wełną mineralną, które pełni funkcję ocieplenia domu. Wełna mineralna jest niezwykle często wykorzystywana, głównie ze względu na jej zalety takie jak np. odporność na działanie czynników biologicznych czy chemicznych, co w przypadku szkieletowych domów drewnianych jest bardzo ważne. Grubość ocieplenia na domu szkieletowym powinna składać się z kilku warstw, jednak jej łączna grubość nie może przekraczać 20 centymetrów. Domy szkieletowe wykonane w systemie kanadyjskim posiadają charakterystyczne cechy takie jak nadproża umieszczone nad drzwiami i ramami okiennymi.
  • System skandynawski – opiera się na wykorzystaniu drewnianych słupów nośnych, które liczą 4,5 centymetra grubości. Oczywiście, również w tym przypadku należy zadbać o odpowiednią izolację, ponieważ drewniane domy szkieletowe charakteryzują się bardzo szybkich wychłodzeniem, ale także bardzo łatwym nagrzaniem pomieszczeń. W systemie skandynawskim do izolacji wykorzystuje się wełnę mineralną lub izolację celulozową. Grubość ocieplenia na domu szkieletowym również nie powinna przekraczać 20 centymetrów. Konstrukcja domu szkieletowego wykonanego w systemie skandynawskim najczęściej wzmacniana jest płytami gipsowo kartonowymi.
  • System niemiecki – uznawany za ‘najcięższy’ z systemów wykorzystywanych do budowy drewnianych domów szkieletowych. Elementy konstrukcji są cięższe od elementów wykorzystywanych w wyżej opisanych systemach. Domy szkieletowe w systemie niemieckim powstają z przygotowanych w fabrykach elementów prefabrykowanych, które następnie stawiane są w wyznaczonym miejscu i łączone w trwałą i odporną na uszkodzenia konstrukcję.

Budowa drewnianych domów szkieletowych pozwala na stworzenie przestrzenii trwałych, ale także ekologicznych i energooszczędnych. Dodatkowym atutem jest również krótki czas realizacji budowy, co jest bardzo ważne dla wielu osób, które z niecierpliwością czekają na możliwość wprowadzenia się do nowopowstałego lokum!

Share this post