budowa domu drewnianego

Z czego zbudować dom? Porównanie technologii budowlanych

Podjąłeś decyzję o budowie domu? W takim razie bez wątpienia interesują Cię technologie stosowane w budownictwie pozwalające zaoszczędzić czas i pieniądze. Oto krótki przegląd najlepszych rozwiązań, dzięki któremu podejmiesz najlepszą dla siebie i swoich bliskich decyzję!

Technologia murowana – najpopularniejsza, ale i najdroższa

W naszym kraju największą popularnością w dalszym ciągu cieszy się budowa domów z cegieł. Technologia murowana niesie za sobą liczne korzyści, na czele z trwałością budynku, dobrymi parametrami izolacyjnymi oraz niemal nieograniczonymi możliwościami projektowymi.

Niestety, w dobie rozwoju technologicznego, także w branży budowlanej, staje się coraz mniej opłacalna. Wynika to z dwóch kwestii:

  • po pierwsze, budowa domu z cegieł jest niezwykle czasochłonna i niekiedy ciągnie się latami;
  • po drugie, wybierając to rozwiązanie, musisz liczyć się z bardzo dużymi kosztami – rzędu minimum 500-600 tys. zł.

W efekcie inwestorzy, którym zależy na czasie i oszczędnościach, coraz częściej kierują wzrok w stronę alternatywnych technologii. Które z nich są najlepsze?

Prefabrykacja, czyli alternatywa dla cegły

Ciekawą alternatywą dla technologii budowlanej jest prefabrykacja. Polega ona na wznoszeniu domów z gotowych elementów, które są w pierwszej kolejności przygotowywane w fabryce, a następnie transportowane na plac budowy. W efekcie możliwe jest błyskawiczne rozpoczęcie i zakończenie prac – w zaledwie kilka miesięcy.

Technologia prefabrykowana pozwala dzięki temu zoptymalizować koszty inwestycji, a także zrealizować budowę domu o każdej porze roku. Brak tzw. prac mokrych sprawia, że prace mogą zostać przeprowadzone bez względu na warunki pogodowe.

Jakich materiałów używa się do wznoszenia tego rodzaju budynków? Między innymi prefabrykatów keramzytowych, betonowych oraz drewnianych.

Domy szkieletowe – lekkie, trwałe i szybkie w budowie

Szczególnie dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się domu szkieletowe, popularnie nazywane „kanadyjskimi”. Również one powstają przy wykorzystaniu gotowych, wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych, z których wznosi się ściany, stropy oraz więźbę dachową. Mają jednak lekkie konstrukcje, w wyniku czego proces ich wznoszenia przebiega sprawnie i bezproblemowo.

Technologia domów szkieletowych doskonale sprawdza się w naszym klimacie i jest przyszłością budownictwa. Do jej najważniejszych zalet zaliczamy:

  • bardzo krótki czas budowy – dom w stanie surowym zamkniętym może powstać w zaledwie 3-4 miesiące;
  • nieduże koszty – zwłaszcza w porównaniu do technologii murowanej (są niższe o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent);
  • bardzo dobre parametry budynku – nie tylko pod kątem trwałości, ale również izolacji termicznej i akustycznej;
  • duże możliwości projektowe – to, jaki kształt będzie miał Twój dom, zależy wyłącznie od Twoich potrzeb i preferencji;
  • możliwość budowy o każdej porze – również jesienią lub zimą i bez względu na czynniki atmosferyczne.

Jeżeli więc chcesz zaoszczędzić i spełnić marzenie o własnym domu w krótkim czasie, technologia szkieletowa to rozwiązanie idealnie dla Ciebie!

Share this post