Dom drewniany czy murowany – na co lepiej się zdecydować?

Kiedy nareszcie zdecydujemy się na budowę własnego domu, warto przynajmniej na chwilę ostudzić emocje, ponieważ czeka nas do podjęcia wiele ważnych decyzji. Na początkowym etapie najważniejszy jest wybór, czy chcemy mieć dom drewniany czy murowany – jest to bardzo ważna kwestia, która wpłynie na czas budowy i koszty inwestycji, a także późniejsze koszty eksploatacyjne oraz komfort naszego codziennego życia. Należy się również zastanowić, czy chcemy mieć dom szkieletowy czy murowany w tradycyjnym wydaniu. Każde z przedstawionych powyżej rozwiązań ma swoje wady i zalety, które należy wziąć pod uwagę, zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję i przystąpimy do szukania firmy architektonicznej oraz budowlanej. Co zatem przyniesie nam największe korzyści – dom drewniany czy murowany? Czy warto zdecydować się na konstrukcję szkieletową?

Dom murowany czy drewniany – wady i zalety

Większość z nas jest przyzwyczajona do tradycyjnego domu murowanego, który otacza nas dookoła. Warto jednak pamiętać, że do wyboru mamy również dom z drewna, który w ostatnich latach stał się bardzo popularnym rozwiązaniem. Zanim więc podejmiemy jakąkolwiek decyzję, należy się zdecydować czy chcemy mieć dom murowany czy drewniany.

Jeśli chodzi o wady i zalety, czas eksploatacji domu z drewna i murowanego jest porównywalny. Oba projekty muszą zostać wykonane z dużą precyzją i znajomością technologii, co zagwarantuje im odpowiednią trwałość. Poprawnie zaprojektowany, zbudowany oraz eksploatowany dom wytrzyma nawet sto lat. W tej kwestii nie ma więc różnicy, czy zdecydujemy się na dom drewniany czy murowany. Błędny jest również pogląd, że dom z drewna będzie łatwopalny – jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczony, zagwarantuje nam takie samo bezpieczeństwo.

Dom drewniany czy murowany – koszty i czas budowy

Zastanawiając się, czy lepszy będzie dom drewniany czy murowany, należy wziąć pod uwagę również koszty takiej inwestycji. Dużo osób w polskim społeczeństwie decyduje się na dom murowany – cena potrafi jednak przyprawić o zawrót głowy, ponieważ koszty sięgają kilkuset tysięcy złoty, najczęściej kończy się na kwocie pół miliona lub więcej. W tym przypadku należy również pamiętać, że czas budowy wynosi przynajmniej rok. To właśnie dlatego tak popularnym rozwiązaniem stał się dom drewniany – cena takiej inwestycji jest nawet kilkukrotnie niższa. Dom z drewna wiąże się również z dużo krótszym czasem budowy, co również zmniejsza koszty. Jakie jeszcze mamy opcje do wyboru?

Dom szkieletowy czy murowany – wady i zalety

Możemy również zdecydować się na dom szkieletowy, który jest świetną alternatywą, gdy rozważamy dom drewniany czy murowany. Domy szkieletowe posiadają konstrukcję z drewnianych elementów, dzięki czemu koszty maleją, a czas budowy wynosi około trzech miesięcy, są to więc jego ogromne zalety. Co ważne, jest równie wytrzymały i bezpieczny, jak dom murowany czy drewniany.

Jednak zdecydowanie najważniejszą informacją jest to, że domy w technologii szkieletowej mogą mieć dowolny typ elewacji, zarówno drewniany, jak i tynkowany. Tak więc dom szkieletowy czy murowany różni po prostu typ konstrukcji – w pierwszym przypadku jest to drewno, a w drugim beton. Efekt końcowy będzie w obu przypadkach bardzo podobny, jednak wybierając dom szkieletowy zaoszczędzimy bardzo dużo czasu i pieniędzy.

Share this post