czym ocieplić dom drewniany

Dom szkieletowy – czym ocieplić drewniany dom?

Izolacja termiczna to jeden z najważniejszych elementów wykończeniowych domu drewnianego. Prawidłowo wykonana termoizolacja domu opiera się przede wszystkim na odpowiednio dobranych materiałach, które odpowiadają za trwałość oraz jakość izolacji. Choć dla wielu ekspertów budowlanych, wykonanie izolacji termicznej to bułka z masłem, przez długi czas zastanawiali się oni nad tym, czym ocieplić drewniany dom, aby wykorzystane do tego materiały były bezpieczne zarówno dla mieszkańców budynku, jak i środowiska naturalnego.

Obecnie, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów materiałów, które wykorzystywane są do stworzenia izolacji termicznej domu drewnianego. Jeśli zastanawiasz się, który z nich będzie najlepszy w Twoim przypadku, przeczytaj nasz poniższy artykuł, z którego dowiesz się czym ocieplić drewniany dom!

Dlaczego ocieplenie domu z drewna jest ważne?

Choć domy z drewna to konstrukcje, które cechują się wysokim poziomem izolacji, ze względu na wykorzystywane podczas budowy drewniane elementy, to ocieplenie domu drewnianego uznawane jest za konieczność w naszym klimacie. Właściwości, które wykazuje drewno, nie są wystarczające w momencie, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera. Dlatego też, każdy profesjonalny fachowiec zaleca wykonanie izolacji termicznej domu szkieletowego. Pozwoli to na utrzymanie korzystnych warunków wewnątrz pomieszczeń oraz dodatkowo ochroni zewnętrzną warstwę naszego budynku.

Materiały obecnie wykorzystywane do ocieplenia domu drewnianego

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele materiałów, które mogą pełnić funkcję warstwy izolacyjnej podczas ocieplania domu z drewna. Dlatego też, odpowiedź na pytanie czym ocieplić drewniany dom, nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy to od rodzaju konstrukcji oraz indywidualnych potrzeb klienta. Warto jednak nieco bliżej przyjrzeć się najpopularniejszym materiałom, wykorzystywanym do ocieplenia domu z drewna.

Wełna mineralna

Ze względu na swoje właściwości, wełna mineralna jest najczęściej wybieranym materiałem, służącym do ocieplenia domu z drewna. Do jej głównych cech zalicza się wysoki poziom paroprzepuszczalności oraz wysoki współczynnik izolacji cieplnej, dzięki czemu jej wykorzystanie chroni wewnętrzne warstwy konstrukcji drewnianych przed powstawaniem grzybów czy pleśni. Wełna mineralna jest sprężysta, wytrzymała i odporna na działania mechaniczne takie jak np. rozciąganie, dzięki czemu jej montaż jest niezwykle łatwy, nawet w przypadku nierównych powierzchni.

Styropian

Choć większość specjalistów uważa, że styropian może prowadzić do nagromadzenia pary wodnej pomiędzy warstwą izolacyjną, a rdzeniem konstrukcji, na skutek czego na jej powierzchni mogą pojawić się różnego rodzaju grzyby, pleśnie czy uszkodzenia, to dzięki prawidłowemu dopasowaniu płyt styropianowych, możemy stworzyć prawidłowo funkcjonującą termoizolacje budynku z drewna. To, o czym musi pamiętać każdy fachowiec, który zdecyduje się na wykonanie termoizolacji z wykorzystaniem styropianu, to stworzenie systemu odprowadzającego nadmiar pary wodnej spod warstwy styropianu.

Share this post