ekologiczne domy szkieletowe

Ekologiczne aspekty domów szkieletowych

We współczesnym budownictwie coraz częściej stosuje się energooszczędne i ekologiczne technologie, które z jednej strony zapewniają maksymalny komfort użytkownikom, a z drugiej przyczyniają się do generowania oszczędności i ochrony środowiska naturalnego. Jedną z tych najlepszych jest bez wątpienia technologia szkieletowa, którą można nazwać ekologiczną. I to z czterech powodów!

Po pierwsze – ekologiczne materiały

Dom szkieletowy powstaje z naturalnego materiału, jakim jest drewno. To surowiec odnawialny, pochodzący ze zrównoważonych źródeł, którego pozyskiwanie i obróbka nie generują tak dużych ilości szkodliwych związków, jak ma to miejsce w przypadku materiałów stosowanych w tradycyjnym budownictwie. Co więcej, zapewnia ono przyjazny mikroklimat w domowych wnętrzach, mając pozytywny wpływ na zdrowie domowników – zwłaszcza tych cierpiących na różnego rodzaju alergie.

Warto również dodać, że drewno stosowane do budowy domów szkieletowych jest odpowiednio przygotowywane. Dzięki czterostronnemu struganiu i suszeniu komorowemu zostaje ono odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, co do minimum ogranicza konieczność stosowania szkodliwych dla środowiska naturalnego impregnató

Po drugie – efektywność energetyczna

Ekologia zawsze idzie w parze z energooszczędnością, a z tego punktu widzenia dom szkieletowy również ma się czym pochwalić. Może bowiem spełniać wymogi dotyczące budownictwa pasywnego, a dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji termicznej oraz systemu wentylacji mechanicznej zapewni doskonały komfort cieplny i ograniczy konieczność używania tradycyjnych urządzeń grzewczych – zwłaszcza tych zasilanych szkodliwymi dla środowiska paliwami kopalnymi. Domy szkieletowe szybko się nagrzewają i długo utrzymują optymalną temperaturę wewnątrz, co sprawia, że można uznać je za energooszczędne i tym samym… ekologiczne.

Pamiętaj! W domu szkieletowym można zainstalować nowoczesne, proekologiczne rozwiązania bazujące na odnawialnych źródłach energii. Mowa tu zwłaszcza o panelach fotowoltaicznych, kolektorach słonecznych oraz pompach ciepła.

Po trzecie – mniejsza ilość odpadów

Elementy konstrukcyjne domów szkieletowych przygotowywane są wcześniej, w fabryce, a następnie dostarczane na plac budowy, gdzie dochodzi do ich połączenia. Pozwala to wyeliminować ilość opadów powstających w trakcie budowy do absolutnego minimum, co również ma duże znaczenie w kontekście ekologii.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że drewniane odpady mogą zostać poddane recyklingowi i być ponownie wykorzystywane w przyszłości.

Po czwarte – szybkość budowy

Dom szkieletowy może powstać w zaledwie 3-4 miesiące, co oznacza zdecydowanie mniejsze zużycie energii niż w przypadku tradycyjnych technologii. Pozytywny wpływ na środowisko naturalne ma również sam transport gotowych elementów konstrukcyjnych, który przebiega sprawnie i bezproblemowo, co znacząco ogranicza ilość spalin samochodowych przedostających się do atmosfery.

Wszystko to sprawia, że domy szkieletowe są ekologiczne i warto w nie inwestować – zwłaszcza, jeżeli zależy Ci na jakości powietrza i środowisku.

Share this post