dom kanadyjski czy skandynawski - co wybrać

Domy kanadyjskie i skandynawskie – czym się różnią?

Technologia wykonywania zabudowy szkieletowej może znacząco się między sobą różnić w zależności od tego, w jakim kraju jest wykonywana. Tam, gdzie tego typu budynki nie należą do rzadkości, stosowanie technologii zostało niejako dopasowane do konkretnych warunków tam panujących. Dlatego też domy kanadyjskie będą odrobinę inne od domów skandynawskich. Tak naprawdę- różnice w budowaniu są widoczne już po samej konstrukcji. Czego mogą dotyczyć różnice? Odmienne cechy charakterystyczne dotyczą zazwyczaj takich parametrów jak zastosowane materiały czy też ich standardowo stosowane wymiary. Oba budynki będą jednak doskonale sprawdzały się w praktyce.

Drewdom: Dom kanadyjski czy skandynawski – co wybrać?

Zarówno jedna jak i druga technologia pozwala na stworzenie budynku o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych, a także wiąże się ze stosunkowo krótkim czasem budowy. Oba budynki będzie można też w przyszłości w dość łatwy sposób modyfikować czy rozbudowywać. Co istotne, nie trzeba się też martwić o parametry wytrzymałościowe wznoszonych inwestycji.

Czym więc różnią się domy kanadyjskie od skandynawskich?

  • Pierwszą ważną różnicą jest to, jakie stosuje się słupy nośne do wznoszenia całej konstrukcji szkieletowej. W przypadku domów skandynawskich najczęściej będą one miały 4,5 cm. Grubość elementów domów kanadyjskich oscyluje w okolicy 3,8 cm.
  • Ze względu na inne parametry słupków zewnętrznych w budownictwie skandynawskim ogranicza się zastosowanie nadproży. W niektórych miejscach nadproża są zastępowane specjalnymi deskami. W domach kanadyjskich nadproża stosuje się nad wszystkimi oknami i drzwiami. Tak duża ilość dodatkowych słupów często wymaga stosowania grubszej warstwy ociepleniowej w ścianach.
  • Różnice pomiędzy domem skandynawskim i kanadyjskim mogą tez dotyczyć wykonywanego sidingu. Tak naprawdę, po wykonaniu konstrukcji jednego jak i drugiego budynku gołym okiem widać, że mocno się one między sobą różnią.
  • W domach skandynawskich częściej stosuje się elementy prefabrykowane. W praktyce może to oznaczać, że podczas wykonywania takich budynków wymagana jest jeszcze większa precyzja i jeszcze istotniejsza jest zgodność tego, co w terenie z tym, co znajduje się w projekcie.

Co jest wspólnego dla obu sposobów budowania?

  • Najczęściej w obu przypadkach stosuje się grubą warstwę izolacyjną z wełny mineralnej. Zdarza się, że w domach skandynawskich pojawia się też wypełnienie z celulozy, wiele zależy od wykonawcy projektu.
  • W obu przypadkach stosuje się specjalne folie wiatroizolacyjne i pozwalające na odprowadzenie pary.
  • W przypadku obu rodzajów inwestycji bardzo ważne są parametry drewna, jakie stosuje się do wykonania konstrukcji. Aby dom szkieletowy faktycznie był w stanie uzyskać bardzo dobrą wytrzymałość pozwalającą na wieloletnie użytkowanie- wykorzystane do jego budowy drewno musi mieć odpowiednie parametry, zwłaszcza te pod względem poziomu wilgoci- powinien być on niższy niż 18%. Aby uzyskać taki surowiec drewno musi być sezonowane i odpowiednio suszone przemysłowo.

Share this post