Ile przetrwa dom szkieletowy?

Ze względu na to, że dom szkieletowy jest dużo szybszy i tańszy w budowie niż pozostałe nieruchomości tego typu ze względu na drewnianą konstrukcję, wiele osób zastanawia się nad jego wyborem. Dzięki jego właściwościom więcej osób może sobie bowiem pozwolić na realizację swojego marzenia, jakim jest posiadanie własnych czterech ścian, które gwarantowałyby komfort, prywatność oraz bliskość natury. Jednak ponieważ często jest kojarzony z drewnianymi domkami letniskowymi, pojawiają się pytania, ile lat przetrwa taka konstrukcja i czy będzie spełniała normy bezpieczeństwa. W internecie można znaleźć nie tylko wiele nieprawdziwych, ale również sprzecznych ze sobą informacji w tym zakresie, dlatego wyjaśniamy, ile przetrwa dom szkieletowy oraz o co warto się zatroszczyć już na etapie planowania i budowy, aby służył nam jak najdłużej.

Ile przetrwa dom szkieletowy – najważniejsze fakty

Niektórzy obawiają się, że dom szkieletowy (niezależnie od sposobu wykończenia elewacji) będzie mógł służyć tylko jednemu pokoleniu. Obawy są zrozumiałe, ponieważ konstrukcja drewniana domu może wydawać się mniej solidna niż klasyczna murowana czy betonowana, co naturalnie budzi pytania o to, ile lat przetrwa. Potęguje je również fakt, że w Polsce dom szkieletowy nie jest jeszcze tak powszechnie spotykanym rozwiązaniem.

Warto jednak wziąć pod uwagę doświadczenia innych Państw – w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych czy całej Skandynawii stoją nawet stuletnie domy o konstrukcji szkieletowej. Dla trwałości budynku najważniejsze jest to, aby został zaprojektowany i wykonany przez osoby do tego wykwalifikowane, posiadające fachową wiedzę i doświadczenie – wtedy dom szkieletowy będzie wytrzymały, solidny i przede wszystkim stuprocentowo bezpieczny. Bez problemu będzie można również przearanżować wnętrza lub dobudować nowy fragment budynku. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na ile lat dom szkieletowy? Szczelność to podstawa

Zastanawiając się, ile przetrwa dom szkieletowy, należy pamiętać, że musi on być szczelny – tylko wtedy przez jego ściany nie będzie przedostawał się wiatr ani uciekało ciepło. Tak więc należy zadbać o to, żeby ościeżnice okien i drzwi były dokładnie uszczelnione na łączeniu ze ścianami. To samo tyczy się wszystkich pozostałych otworów w ścianach zewnętrznych, miejsc, przez które przechodzą elementy instalacyjne oraz puszek elektrycznych montowanych wewnątrz domu. Niezwykle istotne jest również szczelne połączenie termoizolacji w przypadku stropów poddasza i ścian, ponieważ w tych miejscach może najbardziej uciekać ciepło.

Warto przy tym pamiętać, że wilgoć jest największym zagrożeniem dla konstrukcji z drewna. Jest również szkodliwa dla właściwości termoizolacyjnych wełny mineralnej, ważne będzie więc odprowadzanie jej z domu szkieletowego. Świetnie sprawdzi się tutaj wentylacja mechaniczna – najlepiej zdecydować się na opcję z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła.

Jeśli zastosujemy się do powyższych wskazówek, dom szkieletowy będzie dla nas komfortowym miejscem do codziennego życia, zaoszczędzimy również pieniądze na rachunkach za ogrzewanie. Przy tym nie będziemy musieli się martwić, ile lat przetrwa nasz wymarzony dom.

Share this post