koszt budowy domu w 2023 roku

Koszty budowy domu w 2023 roku – co powinien wiedzieć inwestor?

Własny dom to marzenie wielu osób. Chcąc taki dom wybudować najczęściej jednak trzeba planować z wyprzedzeniem, a także przygotować się na związane z tym koszty. Oczywiście, to ile trzeba będzie zapłacić zależy w praktyce od bardzo wielu czynników. Między innymi jest to powierzchnia domu, to, w jaki sposób będzie on wykończony, a także w jakiej technologii zostanie zbudowany. Koszty zaczynają się już od zakupu działki pod inwestycję, na starcie kluczowy jest też zakup odpowiedniego projektu, opłacenie ekipy budowlanej oraz zakup potrzebnych materiałów. W ostatnich latach inwestorzy mogli zaobserwować tendencję coraz większych kosztów, z jakimi wiąże się cała inwestycja, co spowodowane jest wzrostem cen materiałów, a także robocizny. Wobec tego, ile kosztuje budowa domu 2023 i co warto wiedzieć już na starcie?

Budowa domu tradycyjnego- ile na pewno trzeba będzie zapłacić?

Niezależnie od tego, czy dom będzie budowany w technologii tradycyjnej- murowanej czy szkieletowej, inwestor decyduje do jakiego stanu chce taki budynek doprowadzić. Najdroższym rozwiązaniem jest budowa domu do stanu deweloperskiego- w takim budynku już niedługo będzie można zamieszkać. Dysponując mniejszym budżetem można chwilowo ukończyć proces budowy na stanie surowym zamkniętym lub otwartym. Tym samym proces wykonania całej inwestycji można niejako podzielić na etapy pozwalające na rozsądne podzielenie kosztów.

Kluczowym parametrem wpływającym na koszt budowy jest zastosowana technologia. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest budowa domu parterowego z poddaszem użytkowym, którego powierzchnia oscyluje w granicach około 100 m2. Taki budynek wykonany w technologii murowanej to koszt rzędu około 500 tysięcy złotych. Moda na budowanie małych domów, których metraż nie przekracza 70 m2 (koszt około 250-300 tysięcy zł) sprawia jednak, że w praktyce powstają także mniejsze, a co za tym idzie- tańsze inwestycje. Tutaj jednak duże znaczenie mają upodobania inwestora, posiadana działka oraz budżet na start, jakim inwestor dysponuje. Zdecydowanie bardziej kosztownym rozwiązaniem jest natomiast budowa domu piętrowego lub też takiego, który ma dodatkowe podpiwniczenie. Z tego też względu takie rozwiązania są obecnie znacznie rzadziej spotykane.

Budowa domu w technologii szkieletowej

Sensowną alternatywą dla tradycyjnego budownictwa jest technologia szkieletowa. Jej ogromną zaletą w tym przypadku jest nie tylko krótszy czas budowy, ale i dużo niższe koszty. Wynika to z zastosowania innych materiałów budowlanych, a także jest bezpośrednią konsekwencją tego, że ukończenie projektu nie zajmuje aż tyle czasu, a więc i koszty robocizny są niższe.

Właściwie wykonany budynek szkieletowy jest tak samo wytrzymały, co budynek murowany, a uzyskane parametry izolacyjne mogą być tak samo dobre. Szacuje się, że koszt wybudowania domu o powierzchni około 100 m2 w przypadku domu szkieletowego może się wahać w granicach 170- 280 tysięcy. Jest to i tak kwota nieporównywalnie niższa od kosztów podobnego budynku, ale wykonanego w tradycyjnej technologii. Dlatego też decyzja o wyborze technologii budowania jest tak istotna, a jej konsekwencją są późniejsze koszty, a także sposób realizacji całej inwestycji. Warto więc przeanalizować wszystkie argumenty za i przeciw zarówno jednego jak i drugiego rozwiązania.

Share this post