Dom szkieletowy kontra modułowy – czym się różni, co wybrać?
Wybór odpowiedniej technologii budowy domu jest kluczowy – zarówno pod kątem funkcjonalności budynku, jak też czasu realizacji czy kosztów inwestycji. W Polsce rosnącą popularnością cieszą się zwłaszcza dwa rozwiązania – domy szkieletowe oraz modułowe. Czym się różnią i na którą technologię warto postawić, by osiągnąć największe korzyści?
Czym jest i jakie cechy posiada dom szkieletowy?
Konstrukcje domów szkieletowych powstają z drewna suszonego komorowo oraz czterostronnie struganego. Szkielet wykonuje się z drewnianych słupów i desek, zaś wolne przestrzenie między nimi wypełnia się wełną mineralną. Zabezpieczana jest ona folią paroizolacyjną oraz płytami gipsowo-kartonowymi. Sam sposób wykończenia ścian zewnętrznych jest dowolny, co daje inwestorom bardzo dużo możliwości.
Do najważniejszych zalet domów szkieletowych zaliczamy:
- bardzo szybką budową – do uzyskania stanu surowego zamkniętego wystarczy od 4 do 6 tygodni;
- możliwość budowy o każdej porze roku – do prac mokrych zaliczamy wyłącznie kładzenie fundamentów;
- doskonałe parametry cieplne i akustyczne – dzięki temu domy szkieletowe mogą spełniać wymogi budynków pasywnych;
- niewielki koszt budowy – zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi technologiami wznoszenia obiektów;
- możliwość dowolnej rozbudowy oraz zmiany układu pomieszczeń.
Dom modułowy – alternatywa dla technologii szkieletowej?
Domy modułowe powstają z gotowych elementów. Przygotowuje się je w zakładzie produkcyjnym, a następnie dostarcza na plac budowy, gdzie są łączone na przygotowanych fundamentach. Moduły mogą stanowić wyłącznie konstrukcję albo być gotowymi elementami, które posiadają nawet zamontowane okna.
Najważniejszą zaletą tych domów jest skrócenie czasu budowy do minimum, dzięki gotowym modułom, które montowane są na placu budowy, a także możliwości wyposażenia ich we wszelkie niezbędne instalacje jeszcze w fabryce. Podobnie jak domy szkieletowe, mogą one posiadać bardzo dobre parametry izolacyjne oraz imponować wieloletnią trwałością.
Dom szkieletowy czy modułowy – który wybrać?
Zarówno domy modułowe, jak i szkieletowe cieszą się rosnącą popularnością wśród Polaków. I choć obie technologie pozwalają wznosić budynki bardzo szybko, istnieją między nimi pewne różnice. Powodują one, że rywalizację wygrywają domy szkieletowe – z czego to wynika?
Przede wszystkim z faktu, że w przypadku domów modułowych inwestorzy mają dostęp do ograniczonej liczby projektów, a także nie mogą wprowadzać w nich zmian. Wynika to z zastosowania wspomnianych wcześniej gotowych elementów, które często mocno zawężają pole manewru i uniemożliwiają osiągnięcie takiego efektu, na jakim zależy inwestorowi. W przypadku domów szkieletowych jest odwrotnie – dają one ogromne możliwości w zakresie kształtowania projektów.
Atutem domów szkieletowych jest też cena – są one tańsze niż domy modułowe, co ma ogromne znaczenie dla większości inwestorów i może mieć wpływ na ostateczną decyzję dotyczącą wyboru technologii.