Co lepsze do drewnianej konstrukcji domu – wkręty czy gwoździe?
Sposób budowania domów szkieletowych — korzystać z wkrętów czy gwoździ?
W przypadku domów budowanych w technologii szkieletowej to właśnie drewno jako materiał budowlany zdecydowanie wysuwa się na prowadzenie. Stanowi ono solidną podstawę całej konstrukcji i musi spełniać określone normy i wymogi. Powinno być ono odpowiednio suszone i sezonowane tak, aby jego wytrzymałość była zadowalająca. Jest to drewno specjalnie strugane. Dodatkowo powinno to być drewno, które posiada opisaną klasę wytrzymałościową C24. Interesujący jest jednak także sam sposób stawiania drewnianej konstrukcji, od której wzięła się sama nazwa „dom szkieletowy”. W jaki sposób taka konstrukcja powstaje i jak łączy się ze sobą poszczególne elementy całości? Co warto wiedzieć o budowie takich domów?
Tak powstaje szkielet całej konstrukcji
Prace rozpoczynają się od rozłożenia folii podwalinowej oraz od zamocowania kotew, na których będą opierały się podwaliny budynku. Kolejnym etapem jest wykonywanie konstrukcji ścian. Powstaje drewniany szkielet nośny będący podstawą budynku. Poszczególne części szkieletu zbija się na leżąco. Po zbiciu poszczególnych elementów konstrukcji ścian muszą one zostać podniesione i ustawione w odpowiednich miejscach. Za pomocą specjalnych zastrzałów łączy się ze sobą wszystkie elementy konstrukcji razem. Tak powstały szkielet może być solidną podstawą budynku.
Łącząc ze sobą poszczególne, drewniane elementy mamy dwie możliwości: możemy zdecydować się na klasyczne gwoździe oraz na wkręty. Dużo pewniejszym i solidniejszym rozwiązaniem są w tym przypadku wkręty, które można spokojnie zastosować zamiennie. Są one droższym rozwiązaniem od gwoździ, ale dają możliwość znacznie solidniejszego połączenia ze sobą poszczególnych elementów dzięki zastosowanemu gwintowaniu. Tam, gdzie jest to szczególnie ważne, można zastosować specjalne wkręty, które nie będą powodowały pękania struktury drewna. Co ważne, wkręty nie tylko szybko się mocuje, ale też w razie konieczności — można je łatwo wykręcić z drewna dokonując korekty. Można manewrować materiałem, z którego będą wykonane, a także ich budową i długością idealnie dostosowując je do miejsca, w których mają być zainstalowane.
Czy tak wykonana konstrukcja rzeczywiście jest wytrzymała?
Takie rozwiązanie naprawdę bardzo dobrze sprawdza się w praktyce, a domy szkieletowe powszechnie buduje się w różnych miejscach na świecie- w wielu państwach stanowią one przodującą technologię, a nie można powiedzieć, aby był tak klimat łagodniejszy od tego, jaki mamy w naszym kraju. Dlatego też można być spokojnym o wytrzymałość ukończonej już inwestycji — może być porównywalna do tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni w przypadku domów murowanych. Nie bez znaczenia jest także to, że w domach szkieletowych można uzyskać bardzo dobry komfort techniczny, a koszty ogrzewania nie muszą być wcale wyższe niż w domu murowanym. Popularność technologii szkieletowej stale wzrasta- na pewno warto więc wziąć ją pod uwagę.