Konstrukcje ścian w domach szkieletowych

W trakcie wykonywania stanu 0, czyli wykonywania fundamentu naszego budynku musimy pamiętać o prawidłowym rozmieszczeniu kotew, do których będą przymocowane ściany naszego budynku. Zatem, w którym miejscu powinny się znaleźć kotwy? Jak je rozmierzyć?

Kotwy mocować około 30cm od narożników fundamentu, około 8cm od brzegu fundamentu oraz w odległościach od siebie nie większych niż 150cm. Pytanie ile kotwa powinna wystawać ponad fundament? Tutaj przyjmuje się, że powinno to być 8cm, jednak jak wiemy każdy wymiar większy również nie będzie błędem ani problemem dla wykonawcy naszego domu.

Przystępując do prac wykonywania szkieletu, jedną z pierwszych czynności poza rozmierzeniem jest rozciągnięcie folii podwalinowej, której zadaniem jest odizolowanie konstrukcji drewnianej od fundamentu, jest to po prostu izolacja przeciwwilgociowa. Folia musi mieć odpowiednio większą szerokości niż szerokość naszej podwaliny, tak by wystawała po obu stronach, zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz poza fundament.

Mocowanie Podwaliny polega na precyzyjnym wywierceniu otworów i nałożenie jej tak by można było nakręcić na kotwy nakrętki mocujące daną podwalinę. Pamiętamy, że do podwalin mocujemy ściany dlatego rozmieszczenie podwalin musi być zgodnie z projektem. Również nie możemy zapomnieć o impregnacji podwaliny. Szerokość podwaliny powinna być taka jak szerokość słupków ściany.

Mając podwaliny, szkielet domu można wykonać za pomocą konstrukcji platformowej lub konstrukcji balonowej.

Konstrukcja balonowa polega na wykonaniu ściany, której słupki będą na całkowitą wysokość ścian domu, łącznie ściany parteru oraz poddasza, a belki stropowe będą opierały się na desce wciętej w słupki na odpowiedniej wysokości oraz przybite do słupków ściany. Słupki w konstrukcji balonowej powinny być w rozstawie 60cm w przypadku domu parterowego lub co 40cm w przypadku domu piętrowego.

konstrukcja balonowa

Konstrukcja platformowa polega na wykonywaniu ścian wysokości danej kondygnacji, czyli ściany każdej kondygnacji oddzielone są od siebie przegrodą poziomą, np. stropem. Konstrukcje platformową stawia się w kolejności: strop, ściany, strop, ściany itp. Rozstaw słupków również może mieć w osi 60 lub 40cm.

konstrukcja platformowa

Znając już rodzaje konstrukcji szkieletowych przejdźmy do elementów, jakie składają się na konstrukcje ściany:

konstrukcja ściany


Wykonując konstrukcje ścian szkieletowych musimy wiedzieć jak wykonywać nadproża oraz znać ich przekrój, co znajdziemy na poniżej ilustracji:

rodzaje nadproży

Czytając wpis dotyczący ścian konstrukcji szkieletowych nie możemy pominąć sposobu połączenia ścian zewnętrznych oraz ścian wewnętrznych. Stawiając ścianę obok ściany wiemy, że muszą być ze sobą połączone, lecz jak to zrobić poprawnie?

Pierwszym elementem, który będzie łączył ściany, zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne to podwalina dolna i górna. Stawiając ściany musimy zwracać uwagę by podwalina dolna z górną była na tzw. zakładkę. Zasada ta dotyczy również oczepu, zawsze gdy ściany stoją obok siebie, dolny oczep łączy ze sobą wszystkie słupki, a górny jest przedłużony tak by nachodził na oczep dolny ściany sąsiadującej.

Zdjęcie przedstawiające łączenie podwaliny

łączenie podwaliny
łączenie podwaliny 2

Zdjęcie przedstawiające połączenia oczepów

połączenie oczepów
połączenie oczepów 2

Kolejnymi elementami łączącymi ściany mogą być rygle lub słupki, w zależności którą metodę wybierzemy, oraz w jakim miejscu patrząc na konstrukcję będzie ściana działowa (czyli która metoda będzie wygodniejsza)

łączenie konstrukcji ścian

Znając powyższe schematy możemy kontrolować pracę firmy, która stawia konstrukcję szkieletową drewnianą naszego domu na etapie kotwienia oraz wykonywania konstrukcji ścian. W kolejnym artykule znajdą Państwo informację na temat konstrukcji stropu oraz konstrukcji dachu.

Share this post