domy skandynawski cechy

Dom drewniany w stylu skandynawskim – cechy, projekty i pomysły

Dom drewniany w stylu skandynawskim- czym charakteryzuje się taki budynek?

Dom skandynawski jest pewnego rodzaju odmianą domu drewnianego, który buduje się w technologii szkieletowej. Ten specyficzny rodzaj zabudowy szkieletowej wyróżnia się niektórymi detalami i jest charakterystyczny- jak sama nazwa wskazuje- dla północnej części Europy, gdzie w Skandynawii w taki sposób buduje się nie tylko domy mieszkalne, ale i budynki użyteczności publicznej. Powszechność wznoszenia tego typu budynków świadczy o tym, jak doskonale technologia ta sprawdza się w praktyce, dodatkowo biorąc pod uwagę to, jak srogie warunki pogodowe panują w tych miejscach

Tak samo, jak w przypadku klasycznych domów szkieletowych, dom skandynawski musi zostać ze swoim szkieletem osadzony na czymś trwałym. Ten bazowy element konstrukcyjny nazywany jest posadowieniem i może przyjąć formę klasycznego fundamentu z betonu, wylanej płyty betonowej, a w przypadku domów, które zakładają dodatkową piwnicę- drewniany szkielet osadza się na murowanych ścianach takiej piwnicy. Następnie nadchodzi sam na wykonanie głównej części konstrukcji. Co ją wyróżnia w wersji skandynawskiej?

Dom skandynawski od środka- co przesądza o jego energooszczędności

W kontekście domów drewnianych to ta energooszczędność wydaje się być tematem najistotniejszym. Czy domy szkieletowe mogą być energooszczędne? Dzięki stosowaniu się do wytycznych technologii budowania takich domów można osiągnąć naprawdę ciepłe, tanie w utrzymaniu budynki, które sprawdzają się przez cały sezon, nawet podczas srogich zim. Do budowy domu wykorzystuje się specjalne drewno, które jest sezonowane i suszone we właściwy sposób- szkielet spaja się łącznikami, a do projektu najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe lub też świerkowe. Warstwę przy szkielecie wykonuje się w odpowiedniej grubości z wybranego materiału izolacyjnego. Bardzo często jest to na przykład wełna mineralna.

Od strony zewnętrznej w następnym kroku rozciągana jest folia wiatroizolacyjna, a na koniec wykonywane jest poszycie oraz cała elewacja. W przypadku domów skandynawskich najczęściej jest to drewno, na przykład w postaci sidingu. Od strony wewnętrznej stosuje się warstwę paroizolacyjną, a w kolejnym kroku płyty gipsowo- kartonowe. Układana jest specjalna, drewniana konstrukcja podłogi, na której będzie można położyć dowolny materiał wykończeniowy.

Cechy charakterystyczne domów skandynawskich

Przyglądając się tej technologii budowania z pewnością, warto zwrócić uwagę na takie jej cechy jak:

  • Stosunkowo krótki czas realizacji projektu– takie domy buduje się dość szybko. Poniekąd wynika to też z niewielkiej ilości prac mokrych do przeprowadzenia- tylko te związane z posadowieniem budynku.
  • Atrakcyjna cena realizacji projektu takiego domu, a później równie atrakcyjne koszty jego utrzymania.
  • Prosty, minimalistyczny wygląd budynku. To, co charakterystyczne dla domów skandynawskich to prosta bryła, dwuspadowy dach, minimalistyczny projekt układu domu z otwartą przestrzenią, co pozwala na dodatkową energooszczędność. Charakterystyczne wiaty i zadaszenia, które podnoszą funkcjonalność całego budynku. Sporej wielkości energooszczędne okna, które dobrze doświetlają dom i pozwalają dodatkowo dogrzewać go energią słońca.
  • Powszechne zastosowanie naturalnych, przyjaznych dla człowieka materiałów wykończeniowych. Wszechobecne drewno czy też kamień.
  • Minimalizm pod względem stylistycznym tak w projekcie jak i w aranżacji domu.
  • Utrzymanie jasnej i stosowanej kolorystyki także na elewacji- najczęściej kolory w odcieniach bieli czy też szarości.

Share this post