Jakie wymiary drewna na dom szkieletowy?
Domy budowane w technologii szkieletowej mogą być nie tylko piękne i funkcjonalne, ale również ponadprzeciętnie trwałe. Podstawą sukcesu jest wykorzystanie do ich wznoszenia wysokiej jakości drewna o odpowiednich wymiarach. Sprawdź, jakie rozwiązania wykorzystujemy w swoich realizacjach i dlaczego są one tak skuteczne!
Wysokiej jakości drewno, czyli podstawa domów szkieletowych
Zanim przejdziemy do wymiarów drewna na dom szkieletowy, zajmijmy się przez chwilę jego parametrami. To one mają największy wpływ na to, czy konstrukcja budynku okaże się wystarczająco trwała i będzie spełniać oczekiwania użytkowników na przestrzeni wielu lat.
Do budowy domów szkieletowych stosujemy drewno o odpowiedniej klasie wytrzymałości – C24. Co to oznacza? Takie drewno jest czterostronnie strugane i suszone komorowe, dzięki czemu doskonale nadaje się do wznoszenia budynków w tej technologii. Co więcej, to materiał, który możemy dowolnie prefabrykować i tym samym uzyskiwać jego odpowiednie parametry. Efekt? Dom szkieletowy jest równie funkcjonalny, co ten murowany.
Wymiary drewna na dom szkieletowy
Wymiary drewna stosowanego do budowy domu szkieletowego różnią się, w zależności od konstrukcji domu oraz zastosowanych w niej elementów.
W przypadku domów ze stropem podstawą są belki krawędziowe stropu, które powinny posiadać wymiary 150×20 cm. Do stworzenia narożnych belek pionowych stosuje się belki o wymiarach 150×150 cm lub 200×200 cm – wybór uzależniony jest od grubości izolacji. Pozostałe belki, które stosowane są w budowie, to deski dwustronne o wymiarach 50×150 cm lub 50×200 cm.
Nieco inaczej wymiary drewna wyglądają w przypadku domów, gdzie montaż ścian odbywa się poziomo. Wymagają one mniej elementów złącznych, a belki krawędziowe stropu są dużo węższe, posiadając najczęściej wymiary 5×150 cm lub 5×200 cm.
A co ze ścianami? Do budowy tych zewnętrznych stosuje się najczęściej kantówki o wymiarach 4,5×15 cm (w rozstawie co 60 cm). Jeżeli chodzi o ściany wewnętrzne, wykorzystywany jest cieńszy materiał o wymiarach 4,5×10 cm. Do budowy stropu wykorzystuje się natomiast kantówki o przekroju 4,5×20 cm.
Uwaga! Podane wyżej wymiary mogą różnić się, w zależności od parametrów konkretnego budynku. Drewno jest zawsze przygotowywane i docinane w sposób indywidualny, co pozwala nam efektywnie realizować każde zlecenie.
Drewno a trwałość domów szkieletowych
Osoby, które zastanawiają się nad budową domu szkieletowego, często mają wątpliwości co do ich trwałości. Okazuje się jednak, że pod względem czasu eksploatacji takie budynki nie różnią się od obiektów murowanych. Co więcej, są chronione od wewnątrz płytami gipsowo-kartonowymi, a do ich słupów i belek przylega niepalna wełna mineralna, dzięki czemu są odporne na działanie ognia. W efekcie stanowią inwestycję na lata, doskonale sprawdzając się w polskim klimacie.
Oczywiście trwałość domu szkieletowego zależy od jakości materiałów oraz precyzji działań. Dlatego warto korzystać z usług doświadczonych specjalistów, takich jak Drewdom!