Jak ocieplić dom drewniany (szkieletowy)?
Warto wiedzieć, że termoizolacja jest najważniejszym etapem wykańczania domu z drewna, niezależnie od tego, na jaką technologię budowy się zdecydowaliśmy. To właśnie ona odpowiada za utrzymanie w jego wnętrzach odpowiedniej temperatury, szczególnie zimą, aby komfort cieplny był odpowiedni dla mieszkańców. Poprawnie wykonana przyczyni się również do obniżenia rachunków za ogrzewanie, ponieważ ciepło zastanie zatrzymane w środku. W kwestii termoizolacji ważny jest nie tylko wybór określonego materiału, ale właśnie także solidne wykonanie. Zatem czym ocieplić drewniany dom? Jak ocieplić drewniany dom z zewnątrz i od wewnątrz?
Jak ocieplić drewniany dom, czyli właściwości izolacyjne drewna
Drewno jest świetnym materiałem do budowania domów, między innymi dlatego, że posiada wyjątkowe właściwości izolacyjne. Jest to bardzo ważny parametr, ponieważ skutecznie powstrzyma ciepło przed ucieczką z pomieszczenia. Łatwo będzie więc uzyskać, a następnie utrzymać optymalną temperaturę w domu przez długi czas. Po włączeniu ogrzewania najpierw ociepli się powietrze, a dopiero później ściany, w przeciwieństwie do domów murowanych.
Zatem czy ocieplanie drewnianego domu ma jakikolwiek sens?
Warto zaznaczyć, że domy drewniane wspaniale spisują się nie tylko zimą, ale i latem. W czasie ujemnych temperatur ciepło zatrzymywane jest wewnątrz, z kolei podczas upałów panuje w nich przyjemny mikroklimat.
Mimo wszystko bardzo ważne jest to, aby przeprowadzić ocieplanie drewnianego domu, które zapewni w jego wnętrzach dodatkowy komfort i to niezależnie od pogody za oknem.
Jak ocieplić dom drewniany, aby czuć się w nim komfortowo?
Dom szkieletowy, czyli o konstrukcji drewnianej, może zostać wykończony przy użyciu albo elementów drewnianych, albo tynku. Zastanawiając się, czym ocieplić drewniany dom, warto wiedzieć, że najczęściej ociepla się go wełną mineralną, która uważana jest za najbardziej optymalny materiał. W tym celu można również użyć styropianu, jednak jak twierdzą eksperci tylko pod pewnymi warunkami.
Ocieplanie wełną mineralną domu drewnianego
Wełna mineralna odznacza się podobnymi parametrami paroprzepuszczalności, co drewno. Dodatkowo wykazuje wspaniałą izolacyjność cieplną, a w szczególności wełna szklana. Bardzo ważny w przypadku drewnianej konstrukcji jest także fakt, że jest ona niepalna. Ocieplanie wełną mineralną domu drewnianego sprawdza się zarówno w wykonywaniu izolacji konstrukcji szkieletowych, jak i domów z bali. Jest droższa od styropianu, ale bardzo skuteczna.
Ocieplenie domu drewnianego styropianem
Styropian nie gwarantuje uzyskania absolutnej szczelności. Dlatego decydując się na ocieplenie domu drewnianego styropianem trzeba z jednej strony postarać się, aby szczelność była jak najwyższa na wnikanie wilgoci z zewnątrz, a jednocześnie umożliwić odprowadzanie wilgoci, która dostała się pod warstwę styropianu. Jest to możliwe do wykonania, ale wymaga zatrudnienia specjalistów w tym zakresie.
Ocieplanie domu drewnianego – od wewnątrz czy na zewnątrz?
W internecie można znaleźć wiele nieprawdziwych informacji, dotyczących ocieplania domu drewnianego, dlatego korzystając ze specjalistycznej wiedzy i wieloletniego doświadczenia chcemy jasno zaznaczyć – ocieplenie domu drewnianego wykonuje się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Obie te warstwy termoizolacyjne pełnią niezwykle ważną funkcję nie tylko w przypadku domów z bala, ale i tych o drewnianym szkielecie, choć ich wykonanie nieco różni się między sobą.
Oczywiście z wielu względów ważniejsza jest warstwa zewnętrzna, jednak o kompletnej, prawidłowej i niezawodnej izolacji domu można mówić wyłącznie w przypadku ocieplenia go i na zewnątrz, i od wewnątrz. Zatem informacje, że zawsze wykonuje się wyłącznie jeden rodzaj termoizolacji, mijają się z prawdą.
Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania związane z ocieplaniem drewnianego domu, zapraszamy do kontaktu – nasi eksperci chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.