Dom kanadyjski – w jakim stylu go urządzić?
Domy drewniane mają swój niepowtarzalny klimat i bardzo wiele zalet. Są dobrą alternatywą dla budownictwa murowanego, a w Polsce ta technologia budowania staje się coraz popularniejsza. To, że dom ma konstrukcję drewnianą nie oznacza jednak, że koniecznie w takim domu musimy otaczać się drewnem, jeśli się nam to nie podoba. Nie ma nawet konieczności posiadania na takim budynku drewnianej elewacji- jak najbardziej można zdecydować się na tynk. Wiele zależy więc od tego, jakimi rzeczami lubimy się otaczać i co się nam podoba.
Dlaczego domy drewniane?
Bardzo wiele argumentów przemawia za stosowaniem tej technologii. Jej największą zaletą jest krótki czas budowy- o wiele krótszy od czasu, jaki byłby potrzebny na budowę domu murowanego. Kolejną zaletą są niższe koszty całkowite inwestycji. Warto też podkreślić, że domy kanadyjskie, które określane są też jako drewniane domy całoroczne bądź też domy szkieletowe, jeśli tylko są budowane zgodnie z wytycznymi odnośnie technologii ich wznoszenia- są ciepłe i w niczym nie ustępują domom murowanym. Koszty ich utrzymania- także z uwzględnieniem ogrzewania- wcale nie muszą być wyższe.
Jak urządzić drewniany dom?
Drewno jest materiałem ekologicznym i bardzo przyjaznym dla człowieka. Zastosowanie go w stylizacji wnętrz wprowadza przytulny klimat i ociepla każde pomieszczenie. Drewno można zastosować niemalże w każdej stylistyce, jaką chcielibyśmy wykorzystać. W domu kanadyjskim możemy więc zdecydować się na:
- Wnętrza skandynawskie- w stylu skandynawskim bardzo często stosuje się jasne kolory w połączeniu z naturalnym, równie jasnym wybarwieniem drewna. To wprost idealna propozycja dla domów kanadyjskich. W ten sposób można stworzyć wnętrza przestronne, dobrze doświetlone i proste w swojej formie, ale jednocześnie przytulne, przyjemne dla oka, pozwalające na wypoczynek.
- Wnętrza loftowe– tutaj również można wykorzystać drewno zestawiając je z elementami czerni oraz ze szkłem. Pamiętajmy, że w takiej stylistyce tworzymy wnętrza proste, gdzie jest sporo miejsca na designerskie przedmioty z charakterem. Doskonale sprawdzą się lampy przypominające oświetlenie przemysłowe, a obok drewna na ścianach można zastosować także klasyczną lub też bieloną cegłę. Styl loftowy również doskonale pasuje do domów, które są budowane w technologii szkieletowej.
- Styl nowoczesny– nie zawsze jednak musimy decydować się na dużą ilość drewna tylko dlatego, że wewnętrzna konstrukcja domu jest drewniana. Jeśli chcielibyśmy zerwać z taką analogią, możemy zastosować w naszych wnętrzach meble lakierowane na wysoki połysk, płytki ceramiczne na podłogach, a także eleganckie i minimalistyczne oświetlenie w kolorze złota lub srebra. Do takiego wnętrza pasują przeszklenia i duże lustra w prostych ramach, które dodatkowo odbijają światło i sprawiają, że pomieszczenia są jeszcze bardziej przestronne. Styl nowoczesny daje nam naprawdę ogromne pole do popisu w kwestii doboru elementów wykończenia wnętrza. Rezygnujemy z firan i zasłon na rzecz minimalistycznych rolet w roli osłon okiennych. Wybierane przez nas meble powinny mieć prostą i masywną bryłę. Nie muszą mieć żadnych dodatkowych detali ozdobnych w postaci uchwytów- taką rolę może pełnić specjalne frezowanie frontów, które również wygląda bardzo elegancko.