Co to jest dom pasywny?
Współczesne budownictwo coraz odważniej stawia na rozwiązania ekologiczne i energooszczędne, które nie tylko poprawiają jakość naszego życia, ale również przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego. Kluczową rolę w tej strategii odgrywają domy pasywne, budowane coraz częściej przez najbardziej wymagających inwestorów. Czym są, jakie cechy posiadają i czy warto je wznosić? Przekonajmy się!
Dom pasywny, czyli sposób na komfort i oszczędność
Dom pasywny to budynek, w którym ograniczone do absolutnego minimum zostało zapotrzebowanie na energię. W praktyce oznacza to, że do ogrzania takiego domu nie są potrzebne paliwa kopalne (gaz i węgiel), ponieważ wykorzystuje on naturalne źródła energii – słońce (panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne), a także wodę, grunt i powietrze (pompy ciepła).
Różnice między domem pasywnym a tradycyjnym widać gołym okiem – posiada on zapotrzebowanie na energię cieplną na poziomie maksymalnie 15 kWh/m² rocznie, gdzie w starym domu jednorodzinnym jest to od 70 do nawet 150 kWh/m². Oznacza to nawet 10 razy mniej zużytej energii w ciągu roku!
Jakie warunki musi spełnić dom, aby mógł zostać uznany za pasywny?
Budowa domu pasywnego może być wyzwaniem, ponieważ musi on spełniać kilka z góry narzuconych warunków. Do tych najważniejszych zaliczamy:
- zwartą bryłę, która pozbawiona jest np. balkonów i wykuszy, co pozwala ograniczyć straty ciepła do absolutnego minimum;
- doskonałą izolację termiczną, dzięki której mieszkańcy zyskają komfort cieplny o każdej porze roku i nie będą musieli korzystać z konwencjonalnych źródeł energii;
- zorientowanie domu w kierunku południowym – to od tej strony montuje się duże okna, dzięki którym do wnętrz wpada dużo naturalnego światła;
- konieczność zamontowania energooszczędnych okien, których współczynnik Uf (przenikania ciepła dla profili) wynosi maksymalnie 0,8 W(m²K), zaś Ug (przenikania ciepła dla szyb) 0,7 W(m²K);
- montaż urządzeń odzyskujących ciepło z powietrza usuwanego na zewnątrz, takich jak rekuperatory;
- montaż urządzeń wykorzystujących do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej odnawialne źródła energii, jak panele słoneczne i pompy ciepła.
Oczywiście w domu pasywnym, chcąc ograniczyć zużycie energii do absolutnego minimum, warto również stosować energooszczędne sprzęty AGD i RTV.
Czy warto zbudować dom pasywny?
Tak, dom pasywny to inwestycja godna rozważenia. Głównym powodem jest oczywiście komfort cieplny i możliwość korzystania z najnowocześniejszych technologii budowlanych. Nie bez znaczenia są również oszczędności na etapie budowy i niskie koszty eksploatacji (dom pasywny zwróci się o wiele szybciej niż ten tradycyjny), a także aspekt ekologiczny – wznosząc taki obiekt, przyczyniasz się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i ochrony przyrody.
Dom pasywny można wybudować na wiele różnych sposobów. My jednak polecamy technologię szkieletową, która przyniesie Ci ogromne oszczędności – zarówno pod kątem czasu, jak i pieniędzy!