Pozwolenie na budowę domu drewnianego – czy jest konieczne?
Nie jest żadną tajemnicą fakt, że w Polsce coraz więcej osób decyduje się na domy drewniane. Z pewnością jest to bardzo korzystna inwestycja, która zapewni nam wygodne, komfortowe i przyjemne życie na co dzień w funkcjonalnej, stylowej oraz pięknej przestrzeni. Co ważne, wybór domu drewnianego wiąże się z dużo krótszym czasem oraz niższymi kosztami budowy, dzięki czemu więcej osób będzie sobie mogła na nią pozwolić. Należy jednak pamiętać o tym, że również w tym przypadku należy dopełnić niezbędnych formalności prawnych, aby wszystko odbyło się tak, jak należy. Zatem czy jest potrzebne pozwolenie na budowę domu drewnianego? Co należy wiedzieć o prawnych aspektach takiej inwestycji?
Prawo budowlane a drewniane domy
Na samym początku warto wiedzieć, że w 2017 r. uproszczone zostały przepisy związane z występowaniem o pozwolenie na budowę, dzięki czemu wiele inwestycji wystarczy po prostu zgłosić do urzędu. W przypadku małych, letniskowych domków drewnianych pozwolenie w ogóle nie jest potrzebne, jednak w przypadku większych budynków całorocznych sprawa się nieco komplikuje. Wiele osób zastanawia się więc, czy jest potrzebne pozwolenie na budowę domu drewnianego.
Kluczowe jest to, że prawo budowlane dokładnie tak samo traktuje domy drewniane, jak i murowane – w obu przypadkach należy bowiem wystąpić o pozwolenie lub poinformować właściwy urząd o planowanej inwestycji. Zgłoszenie jej trwa zdecydowanie krócej (21 dni plus 3 na odpowiedź urzędu), warto jednak pamiętać, że pozwolenie jest niezbędne w niektórych przypadkach (jego wydanie może trwać do 65 dni plus 14 na odwołanie się od decyzji, które mogą wnieść np. sąsiedzi) .
Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę domu drewnianego?
Warto pamiętać o tym, że pozwolenie na budowę domu drewnianego jest niezbędne, gdy będzie on oddziaływał przez nieprzyjemny zapach, duży hałas czy ograniczenie światła na obszary znajdujące się poza działką inwestora. Wynika ono z konieczności zaakceptowania takiego stanu rzeczy przez sąsiadów, których standard i komfort życia mogą się przez to znacząco obniżyć.
Wiele osób zastanawia się też, czy jest potrzebne pozwolenie na budowę domu drewnianego na terenach ochrony przyrody. Odpowiedź jest prosta – urząd potrzebuje odpowiedniego czasu na zbadanie, czy nieruchomość nie będzie wywierała negatywnego wpływu na środowisko i otaczającą naturę. Warto również wiedzieć, że niektóre banki przed udzieleniem kredytu na budowę domu drewnianego wymagają przedstawienia pozwolenia, nie akceptując samego zgłoszenia.
Po zgłoszeniu odpowiednich dokumentów do urzędu są one weryfikowane, może się także zdarzyć, że dostaniemy wezwanie do ich poprawy lub też dostarczenia kolejnych zaświadczeń. Następnie ustalane są strony postępowania (czyli inwestor oraz właściciele okolicznych działek), które otrzymują powiadomienie o wszczęciu postępowania. Urząd ma 65 dni na to, aby wydać pozwolenie na budowę domu drewnianego lub też na odmowę – kolejne 14 dni przeznaczone są na to, aby strony mogły ewentualnie odwołać się od decyzji urzędu.