Jaki rodzaj dachu oraz pokrycia możesz wybrać do swojego szkieletowego domu z drewna?

Zarówno w drewnianych domach szkieletowych jak i domach wykonanych w tradycyjnej technologii konstrukcja dachu wykonywana jest zazwyczaj z drewna, zatem czy wyróżniamy rodzaje dachów, które możemy wykonać tylko w domu wykonanym w technologii szkieletowej drewnianej? Czy rodzaj pokrycia dachu ma wpływ na kształt dachu?

Faktem jest, że we współczesnym budownictwie najczęściej spotykamy się z dachami dwu-, cztero- czy tez wielospadowymi, jednak nie jest to ograniczenie domów jednorodzinnych, a raczej kompromis między komfortem użytkowania, kosztami wykonania oraz końcowym efektem wizualnym domu.

W wielu przypadkach rodzaj dachu dobierany jest poprzez kąt dachu narzucony w miejscowym planie zagospodarowania działki lub terenu. Na niektórych obszarach nie jesteśmy w stanie zastosować dachów płaskich, a na innych znowu nie chcemy się wyróżniać zbyt ostrym i wysokim poddaszem.

Technologia szkieletowa drewniana, nie ogranicza nas w wyborze rodzaju zadaszenia, wybieramy taką bryłę domu jaka będzie się nam podobać, a zadaniem konstruktora będzie dobór rozwiązań konstrukcyjnych oraz przekroi elementów konstrukcji pokrycia niezależnie od technologii w jakiej powstanie nasz dom.
Niejednokrotnie w domach parterowych szkieletowych i murowanych  stosuje się wiązary dachowe, które do nie dawna były stosowane głownie w budynkach przemysłowych, gdzie dach opierał się na dwóch skrajnych ścianach między którymi były większe odległości.

Często widząc konstrukcję dachu w budynkach szkieletowych, gdzie przekrój krokwi to 40mm x 185mm zadajemy sobie pytanie czy ten dom na pewno wytrzyma takie obciążenie jakim jest na przykład dachówka?

Chcąc zastosować dachówkę już na samym początku współpracy musimy poinformować konstruktora, który będzie wykonywał dla nas projekt konstrukcji. Również w domach szkieletowych wykonanie pokrycia dachu w dachówce nie jest problemem, lecz w takim przypadku zgodnie z technologią konstruktor zawęża rozstaw krokwi z 60cm do 40cm oraz przeprowadza obliczenia wytrzymałościowe, dzięki którym projektuje dodatkowe wzmocnienia jakimi mogą być oparte na słupach płatwie.

Niekiedy rodzaj pokrycia maże mieć wpływ na nasz dach lub na przekrój dachu. Producenci pokryć dachowych, zarówno dachówek, blachodachówek, pap czy gontów bitumicznych deklarują pewne właściwości swoich produktów, lecz będą one spełnione tylko i wyłącznie wtedy gdy zastosujemy się do zasad montażu oraz minimalnego kąta nachylenia dachu pod wybrane pokrycie. Przekazujemy tutaj informację, że np. dachówka nie będzie odprowadzać wody w prawidłowy sposób jeżeli zamontujemy ją na dachu, którego kąt nachylenia to 10 stopni, a producent deklaruje spełnienie właściwości gdy kąt jest  >22 stopnie.  

Share this post